Genel

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen 164 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’na yürümek isteyen 164 kişi gözaltına alındı. 1 Mayıs, ‘corona’nın salgına dönüştüğü 2020’de ve geçen yıl kitlesel olarak meydanlarda..

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyen 164 kişi gözaltına alındı

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için Beyoğlu ilçesindeki Taksim Meydanı’na yürümek isteyen 164 kişi gözaltına alındı.

1 Mayıs, ‘corona’nın salgına dönüştüğü 2020’de ve geçen yıl kitlesel olarak meydanlarda kutlanamamıştı. Vaka sayılarındaki düşüş ve pandemiyle ilgili kısıtlamaların gevşetilmesiyle 1 Mayıs’ın meydanlarda kutlanmasının önü açıldı.

Artan hayat pahalılığı, enflasyon ve yoksulluğun her geçen gün derinleştiği Türkiye’de emekçiler 1 Mayıs’ı kutlamaya çağırmıştı.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) aktardığına göre Taksim’e yürümek isteyen en az 130 kişi gözaltına alındı. ÇHD, gözaltıların büyük kısmının sağlık kontrolü ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceğini aktardı.

İstanbul Valiliği ise gözaltına alınanların sayısını 164 olarak duyurdu.

Gazete Yolculuk muhabiri Buse Söğütlü de çekim sırasında gözaltına alındı.

Gazeteci Umut Taştan, Akaretler’de bir polisin Gençlik Komiteleri üyesi bir kadının yüzüne biber gazı sıkmasını görüntüledi.

 

 

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL