Genel Siyaset

“113 bin Suriyeli oy kullanabilecek”

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü: Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, 15 il ve 781 mahallenin yabancılara kapatıldığını söyledi…

“113 bin Suriyeli oy kullanabilecek”

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü: Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor

Göç İdaresi Uyum ve İletişim Genel Müdürü Gökçe Ok, 15 il ve 781 mahallenin yabancılara kapatıldığını söyledi. Ok ayrıca, Suriyeli sığınmacıların seçimlerde oy kullanması tartışmalarına ilişkin “113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda” dedi.
Türkiye’de 5 milyon 506 bin 304 yabancı olduğunu belirten Ok, bu sayının da Türkiye nüfusunun yüzde 6.64’üne denk geldiğini ifade etti. Ok, bu kişilerin, 1 milyon 422 bin 635’inin ikâmet izniyle kalanlar olduğunu kaydetti.
Hürriyet’e konuşan Ok, şu ifadeleri kullandı:
“Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950’dir. Bunların 113 bin 654’ü reşittir, yani 18 yaşın üstünde. Bu 113 bin Suriyeli oy kullanabilecek, onlar da Türkiye’nin 81 iline dağılmış durumda. Seçimlere bir etkileri söz konusu değil. Bunlar bir mahallede, bir ilde, bir ilçede oturmuyorlar ki.
İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay gibi 15 ilde artık kayıt almıyoruz. 781 mahalleyi hem ikamet, hem geçici koruma ve hem de uluslararası koruma olmak üzere tümüyle yabancıya kapattık. Adreslerinde bulunmayanların geçici koruma kayıtlarını askıya aldık.
Devletin kasasından, milletin cebinden Suriyelilere tek kuruş verilmiyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sağladığı fon ile sosyal uyum yardımı adı altında 1 milyon 800 bin Suriyeli’ye, aylık 155 lira Kızılay kart üzerinden ödeniyor.”
>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL