Genel SonDakika

6 aylık hamile kadına elektronik kelepçe: Günde 6-7 defa arıyorlar

Eşi tutuklanan kendisine de elektronik kelepçe takılan 6 aylık hamile Tansu Işıklı, zorlu bir hamilelik geçirdiğini belirterek, elektronik kelepçenin çıkarılmasını istiyor. Mezopotamya Ekoloji Derneği üyesi Vahap Işıklı, “örgüte üye olmak”..

6 aylık hamile kadına elektronik kelepçe: Günde 6-7 defa arıyorlar

Eşi tutuklanan kendisine de elektronik kelepçe takılan 6 aylık hamile Tansu Işıklı, zorlu bir hamilelik geçirdiğini belirterek, elektronik kelepçenin çıkarılmasını istiyor.

Mezopotamya Ekoloji Derneği üyesi Vahap Işıklı, “örgüte üye olmak” gerekçesiyle 5 Mayıs’ta tutuklandı ve Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Vahap Işıklı’nın eşi Tansu Işıklı’ya da “örgüt propagandası” nedeniyle yurt dışı yasağı ve elektronik kelepçe takılması ve adli tedbir kapsamında serbest bırakılmasına karar verildi. Hamilelik döneminin 6’ncı ayında olan Işıklı, 31 Mayıs’tan beri elektronik kelepçe ile yaşıyor.

‘BAZEN GÜNDE 6-7 DEFA ARIYORLAR’

Mezopotamya Ajansı’ndan Eylem Akdağ’ın haberine göre Diyarbakır merkez sınırını kapsayan dolaşım serbestliği ile sınırlı olan elektronik kelepçeyle yaşayan Işıklı, kelepçenin sinyalinin kimi zaman çekmediğini söyleyerek, “Bu kelepçe takıldığından beri evin içinde olmama rağmen çekmiyor. Mutfaktan odaya olan kadar ki bir mesafede bile çekmeme durumu var. Çekmeme durumu olunca da ekipler direkt benim cep telefonumu arıyor. Bazen de kardeşimin telefonunu ya da eşimin akrabalarının telefonunu arayarak beni soruyorlar. Bazen günde 6-7 defa arıyorlar. Bazen gece 01.00’de bazen sabah 06.00’da arıyorlar. Diyelim ki cihaz 3 saat şarjda kaldığında bunun yerini değiştirmen gerekiyormuş. Bunu gece de yapman gerekiyor yani. Bir nevi cihaza bebek muamelesi yapacaksın. Gece uyanacaksın farklı bir yere bırakacaksın. Ben bazen gece uyanıyorum yanı başımda pencere kenarına bırakıyorum. Beni arayıp, ‘Şu anda çekmiyor başka bir yere geçebilir misiniz?’ diyorlar. Gece saat 02.00’da ben nereye geçebilirim ki. Veya adliyeye gidiyorum, ‘Adliyede pencereye çıkabilir misiniz?’ diyorlar. Adliyede pencere yok, yaptıkları taciz boyutuna varan uygulamalar” diye anlattı.

‘ZORLU BİR HAMİLELİK GEÇİRİYORUM’

Adli kontrolün imza ya da farklı uygulamalarla yapılabileceğini talep eden Işıklı, “Bunu farklı bir şekilde uygulayabilirlerdi. İmzaya çevirebilirlerdi. Ben şuan 6 aylık hamileyim. Bir yere gidebilecek halde değilim. Eşim tutuklandı, 7’nci aydan sonra da hamilelikte yolculuk yapmak çok riskli. Bu durum beni çok etkiledi. Böyle bir yasağım olmasaydı en azından bu ay içerisinde kendisini ziyaret edebilme şansım olurdu. Talebim için bir sürü resmi işlem yapmam lazım. Hamilelik sürecim çok zor geçiyor, hem bedensel hem de ruhsal olarak zorlanıyorum. Bu yüzden bu aletin çıkarılmasını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL