ABD’de Delta alarmı: Maske tavsiyesi geri döndü, federal çalışanlara zorunlu aşı gündemde

0
79

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri, Delta nedeniyle mayısta kaldırdığı maske tavsiyesini yeniden yürürlüğe soktu. Ülkede tüm federal çalışanların aşılanması da zorunlu hale getirilebilir.

 ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Delta varyantı nedeniyle maske tavsiyesini yeniden yürürlüğe soktu. CDC, virüsün hızla yayıldığı bölgelerde tam aşılanmış Amerikalılara kapalı mekanlarda yeniden maske takmaları tavsiyesinde bulundu.

CDC, aşı statüsü ne olursa olsun okullarda görev yapan tüm personel, öğretmen, öğrenci ve ziyaretçilerin maske kullanmalarını da tavsiye etti.

Öte yandan, Başkan Joe Biden da Delta varyantının hızla artması ve halkın önemli bir bölümünün hala aşıyı reddetmesi nedeniyle, tüm federal çalışanların aşılanmasını zorunlu tutmayı değerlendirdiklerini söyledi. Ulusal İstihbarat Dairesi’ni ziyaretinde açıklamalar yapan Biden, bir muhabirin sorusu üzerine yönetimin bu olasılığı değerlendirdiğini doğruladı. Kararın perşembe günü açıklanması bekleniyor.https://2802d7ee0e82d15839207cabce1d0f09.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html

ABD’deki yeni enfeksiyon vakalarının büyük çoğunluğu, aşı olmayanlar arasında kaydediliyor. Ancak tam aşılı kişilerde de hafif hastalık belirtilerine yol açan enfeksiyona rastlanabiliyor. CDC Başkanı Dr. Rochelle Walensky, korona virüsünün daha önceki varyantlarında aşılı ancak enfekte olan kişilerdeki virüs seviyesinin düşük olduğunu, bu nedenle virüsü yayma olasılıklarının da az olduğunun kabul edildiğini hatırlattı. Ancak Walensky, Delta varyantıyla beraber bu durumun değiştiğini, aşılarını olan enfekte kişilerdeki virüs seviyesinin, aşısız kişilerin burun ve boğazlarından alınan numunelerde saptanan virüs seviyesinden farksız olduğunun altını çizdi.

Bu konudaki veriler, son birkaç gün içinde 100 numuneden elde edildi. Henüz yayınlanmayan veriler CDC tarafından da açıklanmadı. Ancak Walensky, verilerin “harekete geçmemizi gerektirecek kadar kaygı verici” olduğunu söyledi ve aşılı kişilerin de virüsü başkalarına bulaştırma riski bulunduğunu vurguladı.

CDC mayıs ayında aşılarının tüm dozlarını olmuş Amerikalılar’a hem açık havada hem de kapalı mekanlarda maskelerini çıkartabilecekleri tavsiyesinde bulunmuştu. CDC, bu açıklamasında, korona aşılarını tamamlamış kişilerin birçok alanda fiziksel mesafelerini korumalarına da gerek olmadığını belirtmişti.​ 

-Reklam Alanı-