Dünya Genel Siyaset

ABD’li general: Türkiye’nin Karadeniz’deki rolünü çok önemsiyoruz

İzmir’de gazetecilere açıklama ABD’li Tümgeneral Francis Donovan, “Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu. İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı’na katılan ABD Donanması’na ait USS Arlington gemisinin komutanı..

ABD’li general: Türkiye’nin Karadeniz’deki rolünü çok önemsiyoruz

İzmir’de gazetecilere açıklama ABD’li Tümgeneral Francis Donovan, “Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

İzmir’in Seferihisar ilçesinde düzenlenen EFES-2022 Tatbikatı’na katılan ABD Donanması’na ait USS Arlington gemisinin komutanı Tümgeneral Francis Donovan, “Türk Deniz Kuvvetleri ortağımız. Kabiliyetlerimiz, birbirimize olan güvenimizin ve NATO’nun gücü üzerine kurulu. Karadeniz’in ekonomik refahı bu istikrara bağlı. Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz” dedi.

DHA’nın haberine göre, 9 Mayıs-9 Haziran tarihleri arasında düzenlenen “EFES-2022 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı”na katılan Amerikan Donanması’na ait USS Arlington gemisi, tatbikatın ardından İzmir Alsancak Limanı’na demirledi ve kapılarını gazetecilere açtı.

Düzenlenen resepsiyonda konuşan USS Arlington’ın komutanı Tümgeneral Francis Donovan, Türkiye’de olmaktan dolayı onur duyduklarını söyledi.

Donovan, “İzmir şehri gerçekten sıcak ve misafirperver. Bizlere ve askerlerimize çok sıcak davrandılar. Bundan dolayı çok mutluyum. Türkiye’de bulunmaktan da onur duyuyorum. Burada iş birliğimizi sağlamlaştırmak harika” diye konuştu.

“Türk Deniz Kuvvetleri ortağımız. Kabiliyetlerimiz, birbirimize olan güvenimizin ve NATO’nun gücü üzerine kurulu. Karadeniz’in ekonomik refahı bu istikrara bağlı” diyen Donovan, “Türkiye’nin Karadeniz’de güvenliği sağlama rolünü çok önemsiyoruz. Bu zor zamanlarda Efes Tatbikatı, bu birlikteliğin çok güzel bir örneğini sundu” ifadelerini kullandı.

6’ncı Filo adına Türkiye’ye teşekkür eden Donovan, “Amerikan Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri’nin bu müttefikliğimizdeki kararlılığı bugün ve gelecekteki zorlukları aşmamızda bizim için yardımcı olacaktır. Tek bir ülke uluslararası tehditleri tek başına göğüsleyemez. Amerikan 6’ncı Filosu adına Türkiye’ye birlikte çalışmayı güçlendirdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL