Genel Siyaset

Akşener’den Erdoğan’a: Alsın seçim kararını, adayımızı açıklayalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Adayınızı açıklayın” çağrısına cevap veren İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Alsın seçim kararını. 2023 Haziran’ında dediğine göre o zaman biraz meraklanacak” dedi. Habertürk canlı yayınına katılan İYİ Parti..

Akşener’den Erdoğan’a: Alsın seçim kararını, adayımızı açıklayalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Adayınızı açıklayın” çağrısına cevap veren İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Alsın seçim kararını. 2023 Haziran’ında dediğine göre o zaman biraz meraklanacak” dedi.

Habertürk canlı yayınına katılan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığını açıklamasının ardından muhalefete “Adayınızı açıklayın” çağrısı yapması hakkında konuştu.

Akşener, “Sayın Erdoğan’a bir tavsiyem, çağrım var. Alsın seçim kararını. Diyelim ki yarın aldı, üç ay sonra seçim var. Biz de pazartesi adayımızı açıklayalım. 2023 Haziran’ında dediğine göre o zaman biraz bekleyecek ve meraklanacak” dedi.

“Biz, altılı masada bulunan genel başkanlar, Cumhurbaşkanı adaylığını konuşmama kararı aldık” diyen Akşener, “Bunu da diğer arkadaşlarımın hepsi söyledi. ‘Konuşmadık, konuşmayacağız’ dedik, orada bir sorun yok” ifadelerini kullandı.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek istediklerini söyleyen Akşener, “Biz Cumhurbaşkanı adaylığının ötesinde, bu ucube sistemin ortadan kalkması, halk oyuyla, demokrasiyle, insanların tercihiyle değişmesi ve güçlendirilmiş parlamenter siteme geçilmesiyle ilgili bir iddianın sahibiyiz ve onun etrafında birleştik. Cumhurbaşkanı adaylığı üstünden yapılan her bir tartışma, o asıl olması gereken konunun tartışılmadığı, onun gözden kaçırıldığı, perdelendiği bir tartışma biçimi. Biz bunu reddediyoruz” diye konuştu.

Meral Akşener’in konuşmasından çıkan satır başları şöyle:

‘BU UCUBE SİSTEMİN ORTADAN KALKMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

“Sayın Erdoğan’a öncelikle aday olduğu için ‘hayırlısı olsun’ diyorum. Kulis bilgisi vardı, aday olmayacağı yönünde. Sayın Bahçeli’nin dışında kimse telaffuz etmemişti. Hayırlı olsun, başarılar dilerim. Ama altılı masadan bakıldığında, biz genel başkanlar Cumhurbaşkanlığı adaylığını konuşmama kararını aldık. Bunu da diğer arkadaşlarımız hep söyledi. Şöyle bir durum var, biz Cumhurbaşkanı adaylığının ötesinde bu ucube sistemin ortadan kalkması, halkoyuyla, demokrasiyle, insanların tercihiyle değişmesi. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesinin iddiasının sahibiyiz. Bu iddiada birleştik. Asıl olması gereken konunun tartışılmadığı, gözden kaçırıldığı, perdelendiği tartışma biçimi. Biz bunu reddediyoruz.”

‘ADAY AÇIKLANMADI DEMEK HEP YÜN YUMAĞI’

“Sayın Erdoğan’a bir tavsiyem, çağrım var; alsın seçim kararını. Diyelim ki yarın aldı, üç ay sonra seçim var. Biz de pazartesi adayımızı açıklayalım. 2023 Haziran’ında dediğine göre o zaman biraz bekleyecek ve meraklanacak. Bu sistemi tartışmadıkça. O yün yumağının üstüne düşmeyeceğiz, kapılmayacağız biz. Adaylarını açıklamadı demek hep yün yumağı. Kedilerin önüne atarlar ya.”

‘SEÇİMDE BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ’

“Bizim samimi bir biçimde, tekrar söylüyorum, 6 genel başkanın içinde ben Cumhurbaşkanı adayı olmayacağımı eylül ayında söyledim. Burada hiçbir değişiklik yok. Biz seçimde birinci parti olacağız. Parlamenter sistem konusu çok önemli. Bu ucube sistemin değişmesi behemehal oylarla, demokrasiyle, sandıkta, hür irade tercihiyle değişmesi şart. Aksi takdirde bizim partili Cumhurbaşkanı sistemi ne ABD ne Finlandiya ne de Fransa ile alakası yok. Burada özne Sayın Erdoğan değil. Bir bakanlığın bölge müdürlerinden tutun il müdürlerine kadar tayin sistemi içinde söz sahibi. Bu ülkenin bütün kurumları gitti. Müsteşarlık makamı bu ülkenin hafızasıydı, gitti. Bakanlar gelir Meclis’te hesap verirdi. Biz eğer Cumhurbaşkanı adaylığı üzerine odaklanırsak, bu sistemin ne büyük zarar verdiğini gözden kaçırırız.

‘BİZİM YAPTIĞIMIZ İŞ GENİŞLETİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEMİ KONUŞMAK’

“Seçim kararı alındı diyelim ki. Yarın alındı, öbür gün bu işler hale yola girer. Uzun uzun konuşmaya gerek yok. Aday ortaya çıkar. Biz Cumhurbaşkanı adayı üzerinden tartışmıyoruz, tartışmayacağız, en kolayı o. Asıl mesele 13. Cumhurbaşkanı, bizim deyimimizle Millet İttifakı’nın adayı olacak. Ama bizim yaptığımız iş genişletilmiş parlamenter sistemi, adalet, demokrasi, eğitimde ayrıntılarını konuşmak. Siyasi partiler insan güçlerini birleştirip seçim sandıklarını koruma konusunda inanılmaz ciddiyette bir çalışma yapıyor. Şimdi en korkulan nedir; sandıkta oyların çalınması. Sandıklar partilerin namusudur. O namusa el uzatmak kadar korkunç bir şey olamaz.”

‘SEÇMEN MÜTHİŞ BİR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI’

“O masada Temel Bey’le ikimiz Cumhurbaşkanı adayıydık 24 Haziran’da. O zaman Millet İttifakı’nı kurduk. Üç aday çıktı. Biri Sayın Karamollaoğlu, Sayın İnce ve ben. Biz ne Sayın Karamollaoğlu ne de Sayın İnce ile birbirimizi incitecek tek laf etmedik. Muhalif seçmen matematiği unuttu 24 Haziran’da. O kadar emin oldu ki, birinci turda hallolmadı, tam tersine Sayın İnce ile ikimizin aldığı oy, Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aldığı oy kadardı. Seçmen müthiş bir hayal kırıklığına uğradı. 31 Mart seçimlerine giderken CHP’ye İYİ Parti olarak biz bu ittifakı teklif ettik. 1.5-2 ay, yerel seçimde ittifak için çalıştık. Buradaki amacımız şuydu; biz düşen seçmenin, umudu kaybolan seçmeni nasıl ayağa kaldırabiliriz?”

‘İMAMOĞLU’NUN ADAYLIĞI, KILIÇDAROĞLU’NUN FERASETİYDİ’

“Sayın İmamoğlu’nun adaylığında dahlimiz yok, o sayın Kılıçdaroğlu’nun feraseti. Ama Mansur Bey konusunda ille de ille yaptık cümbür cemaat olarak. Esasında 2014’de kazandı ama elinden aldılar. Biz bu sefer elinden aldırmayacağız diye hissiyatımız vardı. İstanbul benim kişisel hedefimdi. Şöyle bir kanaat vardı, İstanbul alınamaz, alınsa da verilemez. Mecazi olarak söylüyorum “Tayyip Erdoğan ölür de vermez.” Sayın İmamoğlu da 24 Haziran’daki sistemden, umutsuz seçmenin buna ihtiyacı olduğuna inandığı için seçmene dokunan kampanya yaptı. Sayın Erdoğan’a bu iptali kim yaptırdıysa derhal görevinden uzaklaştırması lazım. İstanbul’da o hata yapıldı.”

‘ERDOĞAN, ANA MUHALEFET LİDERİ OLUNCA PARLAMENTER SİSTEMİN NE KADAR GÜZEL OLDUĞUNU SÖYLEYECEK’

“Biz birinci parti olacağız. Altılı masa iktidar olacak. 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’ndan çıkacak. Sayın Erdoğan ana muhalefet partisi genel başkanı olacak. Şu bizim 4.5-5 yılda çektiğimizi, hele bu 2018’den beri yaşadıklarımız noktada Sayın Erdoğan’ın hiç alışık olmadığı durumda, parlamenter sistemin ne kadar güzel iyi bir iş olduğunu söyleyeceğine her türlü iddiaya varım. Sayın Erdoğan’ın ana muhalefet lideri olarak bunu teklif edeceği iddiasına varım her türlü.

‘BEŞAR ESAD’LA ANLAŞMAK ZORUNDASINIZ’

“Göçmen meselesi çok rahatsız olmaya başlandı. Bilgiler çok flu. Aslında bir plan, program yok. Kamp yok. Bu insanlar nerelere gittiği, geldiği konusunda doğru dürüst bilgi yok. Hatay Valisi, her 100 Hataylının 18’i Suriye kökenli sığınmacı diye açıklaması var. Ben 2010’dan beri göçmen konusunda konuşan politikacıyım. Yekpare bir insan grubu geldi. Haldır haldır göçler olacak bu dünyada. Isınma ve iklim sebebiyle, kıtlık sebebiyle, iç savaşlar, kavgalar sebebiyle olacak. Şimdi İçişleri 3,5, valilere göre 5,5 milyon başkasına göre 6 milyon denen bir Suriyeli var. Beşar Esad’la anlaşmak zorundasınız. Bu gelen insanların geldikleri yere gitmek mecburiyetleri var. Batı, Amerika, Rusya bu işe dahil olmak zorunda.”

‘AK PARTİ GELDİĞİNDE KEMAL DERVİŞ’İN PROGRAMINI DEVAM ETTİRDİLER’

“2002’de bu arkadaşlar geldiğinde, 2001’de o günkü iktidarın Kemal Derviş’in oluşturduğu istikrar üzerinden gidiyordu. Bu arkadaşlarımız o programı uyguladılar. Bir hata yaptılar, kalkınmayı öncelemediler. Bireysel kalkınmayı öncelemediler, sürdürebilir kalkınmayı öncelemediler, büyüme üzerinden gidildi. Ne oldu şimdi? Liyakat gitti, şeffaflık ortadan kalktı, kayırmacılık öne geçti. Biz iktidar olduğumuzda oğlum ve kocam, hiçbiri devlet, kamu ihalesinde ellerinde dosya ile gezmeyecek. Hiçbiri vakıf bile kurmayacak, ABD’de vs. çiftlikler almayacaklar.”

‘1 YILDA FAİZ VE ENFLASYONU TEK HANEYE DÜŞÜRECEĞİZ’

“1 yıl içerisinde biz hem faizleri hem enflasyonu tek haneye düşüreceğiz. En başında faizi şak diye düşürürüz demiyorum. 1 yıllık sürede enflasyonla faizi birbirine bağlı olarak düşüreceğiz diyorum. Sayın Erdoğan “Faiz sebep enflasyon sonuç” diyor ya, böyle bir Nobel’lik iddia var ama her şey ters yüz oldu. Gerçeklikten kopmamak lazım. Türkiye’nin tercihlerini değiştirmek, kalkınmayı öne koymak öncelik. Bunların tamamının yapılması için bir zihniyeti değiştirmelisiniz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL