Genel Siyaset

Ali Babacan: Henüz ittifak diye bir şey yok

Seçime tek başına gireceklerini söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Altılı masada anayasa çalıştık sadece. Henüz ittifak diye bir şey yok. İttifak olursa ona ayrı bakacağız” dedi. Demokrasi ve Atılım Partisi..

Ali Babacan: Henüz ittifak diye bir şey yok

Seçime tek başına gireceklerini söyleyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Altılı masada anayasa çalıştık sadece. Henüz ittifak diye bir şey yok. İttifak olursa ona ayrı bakacağız” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin il başkanlığı binasının açılış töreni ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Bolu’ya geldi.

DHA’nın haberine göre, Ali Babacan ilk olarak iş insanı İzzet Baysal’ın anıt mezarını ziyaret etti. Babacan daha sonra İzzet Baysal Caddesi’nde yürüyerek, esnaf ve vatandaşlarla sohbet edip, sorunlarını dinledi.

Cadde gezisi sırasında bir vatandaş, Ali Babacan’a “6 parti birleşiminde HDP yanınızda mı? Altta var, üstte var. Vatan evlatlarımız şehit oluyor. Oradaki masanın altında o var denilince sizin milliyetçiliğinizden şüphe ediyoruz. Selahattin Demirtaş’ı cezaevinden çıkaracaklarını söylüyorlar. Siz seçilirseniz onu çıkarmak için uğraş verir misiniz?” diye sordu.

Babacan ise “HDP o masada yok. Tamamen kandırıyorlar. Masada olsa oturur. Masada olmayana masada denir mi? Biz işimize bakıyoruz. Memleket için çalışıyoruz. Sıkıntılar çok büyük. Biz DEVA Partisi’yiz. Başka parti bizi ilgilendirmez. Biz seçime tek başımıza gireceğiz. Biz altılı masada anayasa çalıştık sadece. Henüz ittifak diye bir şey yok. Olursa kiminle nasıl olur, onu daha konuşmadık. Biz ortak anayasa yaptık. İttifak olursa ona ayrı bakacağız” yanıtını verdi.

‘HDP İLE BİZİM DİYALOĞUMUZ VAR AMA İŞ BİRLİĞİ YOK’

Babacan ile caddede karşılaşan HDP İl Başkanı İbrahim Yolci, “HDP ile iş birliği olacak mı? HDP’siz bir hükümet olur mu? Selahattin Demirtaş’ın içeride boşuna yattığını dile getirmiştiniz birçok kez. Bir kez de Bolu’da dile getirir misiniz, haksız yere tutulduğunu?” diye soru sordu.

HDP ile diyalogları olduğunu söyleyen Babacan “HDP ile bizim diyaloğumuz var, ama bir iş birliği yok. Selahattin Demirtaş’ın içeride olması hukukçuların işi. Dosyaya bakılır. Adalet var, hukuk var. Adalet ve yargı bağımsız ve tarafsız çalışınca gereği neyse o olacak” dedi.

‘BÜTÜN PARTİLERLE DİYALOG KURMAK DEMOKRASİNİN GEREĞİ’

Ali Babacan daha sonra açılışı yapılacak olan DEVA Partisi Bolu İl Başkanlığı binasına geçti. Babacan burada toplanan partililere hitap ettikten sonra kurdele kesimi yapıldı ve binanın açılışı gerçekleştirildi.

Ali Babacan, açılışın ardından partisinin il başkanlığında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, toplantıda, HDP İl Başkanı Yolci’ye vermiş olduğu “HDP ile diyalog var ama iş birliği yok” cevabı ile ilgili soruya şöyle yanıt verdi:

“Altılı masada HDP yok. HDP’nin kendi bir sol ittifak hazırlığı var. Bunu açıkladılar. Bizim münferiden HDP ile bir diyalog kanalımız var. İş birliği alanı yok bizim için, bir diyalog kanalımız var. Meclis’te temsil ediliyorsa Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasına göre kurulduysa bütün siyasi partilerle diyalog içinde olmayı demokrasinin bir gereği olarak görürüz. Bu çerçevede de konuşmak istediklerimizi konuşuruz.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL