Dünya Genel

Almanya sonbaharda salgın önlemlerini sıkılaştırmayı planlıyor

Almanya, sonbaharda vaka sayılarında artış beklenmesi nedeniyle Covid-19 önlemlerini artırmayı planlıyor. Sonbaharda yeni bir aşılama kampanyasının başlatılması bekleniyor. Almanya’da korona virüsü (Covid-19) vakalarında yeniden artış gözlenirken yetkililer de sonbaharda yeni..

Almanya sonbaharda salgın önlemlerini sıkılaştırmayı planlıyor

Almanya, sonbaharda vaka sayılarında artış beklenmesi nedeniyle Covid-19 önlemlerini artırmayı planlıyor. Sonbaharda yeni bir aşılama kampanyasının başlatılması bekleniyor.

Almanya’da korona virüsü (Covid-19) vakalarında yeniden artış gözlenirken yetkililer de sonbaharda yeni virüs dalgasına karşı alınacak önlemleri görüşmeye başladı.

 

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, federal ve eyalet sağlık bakanlarının katıldığı iki günlük bir konferansın ardından yaptığı açıklamada, sonbahar ve kış aylarında şiddetli bir korona virüsü dalgasının beklenmesi gerektiğini söyledi. Alman yetkililer, sonbahar için somut koruyucu önlemleri görüşmek üzere temmuz ayında yeniden bir araya gelmeyi planlıyor.

Gazete Duvar

 

DÜNYA

AB heyetinden Tahran’a ziyaret: ‘Nükleer müzakerelere dönmeye hazırız’

26 Haziran Pazar 2022 Saat: 09:48

AB heyetinden Tahran’a ziyaret: ‘Nükleer müzakerelere dönmeye hazırız’

Google Haberlere Abone ol

AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası şefi Josep Borrell, Tahran’a yaptığı ziyarette ABD ve İran arasında yeniden nükleer müzakerelerin sürmesi için yapılan girişimleri desteklediğini duyurdu.

 

DUVAR – İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Viyana nükleer müzakereleri kapsamında başkent Tahran’a giden Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi. Abdullahiyan ile Borrell, Dışişleri Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

 

‘EKONOMİK ÇIKARLAR ÖNCELİK’

Borrell ile olumlu ve kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Abdullahiyan, İran’ın talepleri hakkında derinlemesine ve ayrıntılı görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti. İran Dışişleri Bakanı “Borrell’e önümüzdeki günlerde müzakerelere yeniden başlamaya hazır olduğumuzu belirttik. Umuyoruz ki bu sefer Amerikan tarafı, müzakerelere giden yolda ve anlaşmanın son noktasına varılmasında gerçekçi ve adil adımlar atacaktır” dedi.

 

 

İran için önemli olanın 2015’te varılan anlaşmanın ekonomik faydası olduğunu belirten Abdullahiyan, “Bizim ekonomik çıkarımızı etkileyebilecek hiçbir konu hükumet tarafından kabul edilmeyecektir” dedi. İranlı Bakan yeniden başlayacak olan müzakere sürecindeki sorunları ve anlaşmazlıkları aşmaya çalıştıklarını ifade etti.

 

BORRELL: HEDEF GERİLİMİ AZALTMAK

AB Dış İlişkiler Temsilcisi Borrell de Tahran’a yaptığı ziyaretin temel hedefinin müzakerelerin önündeki çıkmazı aşmak ve gerilimi azaltmak olduğunu söyledi. Borrell, İran nükleer müzakereleri olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) müzakerelerini rayına oturtmak için yeni bir fırsat yaratmayı hedeflediklerini de kaydetti.

 

Borrell, “Ziyaretimden sonra Viyana görüşmeleri başlayacak ve ekibim orada olacak. Bu çıkmazı kıracağız. Üç aylığına durduruldu ancak bugün görüşmelere devam edilmeli” dedi. Tahran’a dönüp İran-AB ilişkilerini tartışmaktan mutlu olacağını söyleyen Borrell, “Çünkü İran büyük bir pazar ve ekonomilerimiz birbirini tamamlayabilir” açıklaması yaptı.

 

NE OLMUŞTU?

İran, nükleer programı hakkında 2015’te BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi İngiltere, ABD, Çin, Fransa ve Rusya’nın yanı sıra Almanya ile anlaşma imzalamıştı. ABD, Donald Trump’ın başkanlığı döneminde 2018’de anlaşmadan ayrıldı. Joe Biden’ın başkanlığa gelmesinden sonra İran ile ABD’nin anlaşmaya dönmesi için müzakereler başladı.

 

İran ile nükleer anlaşmanın tarafları arasında Nisan 2021’de Viyana’da başlayan müzakerelerde önemli ilerlemeler kaydedilse de İran’ın Devrim Muhafızları Ordusunun ABD’nin “yabancı terör örgütleri” listesinden çıkarılmasına ilişkin talebi başta olmak üzere çözüme kavuşamayan bazı meseleler nedeniyle görüşmeler çıkmaza girmişti. (DIŞ HABERLER)

 

Etiketler

avrupa birliği iran nükleer müzakereler

 

İlginizi Çekebilir

 

Pandemi dönemini fırsata çevir kazanmaya başla

Btcgopay

 

Günışığı Kitaplığı’ndan muzır ilan edilen kitapları hakkında açıklama: Hukuki süreci başlatıyoruz

 

Halk TV’de İlhan Kesici haberi: Ustaosmanoğlu’nun cenazesine neden gitti?

 

Hisse senedi zengin etti! Türk Hisse Senedi yatırımı servet kazandırdı.

Markets Pro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜNYA

Rusya: Borovskoye ve Severodonetsk şehirlerini kontrolümüz altına aldık

26 Haziran Pazar 2022 Saat: 01:18

Rusya: Borovskoye ve Severodonetsk şehirlerini kontrolümüz altına aldık

Google Haberlere Abone ol

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Konaşenkov, Lugansk bölgesinde iki kent ve iki yerleşim yerinin Rusya’nın kontrolüne geçtiğini açıkladı.

 

DUVAR – Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’da Lugansk bölgesindeki Severodonetsk ve Borovskoye kentlerini kontrolü altına aldıklarını söyledi.

 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Konaşenkov, Ukrayna’da tek taraflı olarak bağımsızlık ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti birlikleri ile Rus askerlerinin operasyonları sonucunda Lugansk bölgesinde Severodonetsk ve Borovskoye şehri ile Voronovo ve Sirotino yerleşim birimlerinin kontrol altına alındığını belirtti.

 

 

Böylece Ukrayna güçlerinin Azot fabrikasını direniş merkezi haline getirme girişiminin de engellendiğini söyleyen Konaşenkov, “Severodonetsk ve Borovskoye şehrinin kurtarılmasıyla birlikte Lugansk Halk Cumhuriyeti sınırları içerisindeki Severskiy Donets’in (Donets nehri) tüm sol kıyı bölgesi bu yönetimin tam kontrolü altına girdi” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

 

Etiketler

Rusya Ukrayna Lugansk

 

İlginizi Çekebilir

 

Paranızı nereye yatıracağınızı bilmiyorsanız bu sistem tam size göre!

CoinPro

 

Oyuncu Osman Wöber vefat etti

 

Sağlıklı saçların püf noktaları nelerdir?

Dove

 

Duvar Arkası… İktidar kulisi: Her şeye af geliyor!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DÜNYA

Almanya sonbaharda salgın önlemlerini sıkılaştırmayı planlıyor

25 Haziran Cumartesi 2022 Saat: 22:54

Almanya sonbaharda salgın önlemlerini sıkılaştırmayı planlıyor

Google Haberlere Abone ol

Almanya, sonbaharda vaka sayılarında artış beklenmesi nedeniyle Covid-19 önlemlerini artırmayı planlıyor. Sonbaharda yeni bir aşılama kampanyasının başlatılması bekleniyor.

 

DUVAR – Almanya’da korona virüsü (Covid-19) vakalarında yeniden artış gözlenirken yetkililer de sonbaharda yeni virüs dalgasına karşı alınacak önlemleri görüşmeye başladı.

 

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, federal ve eyalet sağlık bakanlarının katıldığı iki günlük bir konferansın ardından yaptığı açıklamada, sonbahar ve kış aylarında şiddetli bir korona virüsü dalgasının beklenmesi gerektiğini söyledi. Alman yetkililer, sonbahar için somut koruyucu önlemleri görüşmek üzere temmuz ayında yeniden bir araya gelmeyi planlıyor.

 

 

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Almanya’da yapılan kamuoyu araştırmaları da önlemlerin artırılmasına çoğunluğun destek verdiğini gösteriyor. ARD-Deutschlandtrend anketine göre 65 yaş üstü kesimin yüzde 77’si, 18-34 yaş arası kesimin ise yüzde 48’i bu maske zorunluluğunun kapsamının genişletilmesini olumlu buluyor.

 

Ülkede maske şu anda sadece toplu taşıma araçlarında zorunlu.

 

ÜCRETSİZ KORONA VİRÜSÜ TESTLERİ KALDIRILIYOR

Almanya’nın korona ile mücadele politikasının önemli bir kısmını da bu ayın sonunda kaldırılacak olan ücretsiz korona testleri oluşturuyor. Halihazırda, test merkezlerinde eğitimli personel tarafından herhangi bir sebep ya da belirti olmaksızın haftada en az bir hızlı test yaptırma hakkı bulunuyor. Bunun temmuz ayından itibaren nasıl devam edeceği ise henüz belli değil.

SONBAHARDA YENİ BİR AŞI KAMPANYASI BAŞLATILABİLİR

Vaka artışlarının beklendiği sonbaharda Almanya’da yeni bir aşılama kampanyasının da başlatılması bekleniyor. Mevcut araştırmalarda 60 yaş ve üzeri kişiler için dördüncü aşılamanın yüksek fayda sağladığına dair kanıtların arttığını söyleyen Sağlık Bakanı Lauterbach, aşı olmak isteyen herkese bu imkanın sağlanması gerektiğini kaydetti.

 

VALNEVA AŞISI ONAYLANDI

Bu arada Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Fransız-Avusturya şirketi Valneva’nın korona virüsü aşısını onayladı. Valneva’da inaktif (ölü aşılar) denilen klasik grip aşılarına benzer bir teknoloji kullanmakta. Normal buzdolaplarında saklanabilen bu aşı 18 ila 50 yaştakilere uygulanabiliyor.

 

Valneva ile birlikte AB’de artık korona virüsüne karşı onaylanan aşı sayısı altıya yükselmiş oldu.

 

AŞILARLA 20 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜ ÖNLENDİ

Araştırmacılar da korona aşısı sayesinde kaç ölümün önlendiğini hesapladı. Buna göre, aşılar sadece ilk yılında dünya çapında yaklaşık 20 milyon Covid-19 kaynaklı ölümünü engelledi. Londra’daki Imperial College’dan araştırmacıların The Lancet tıp dergisinde yayımlanan araştırmasına göre, bu durum aşı yapılmadığı takdirde beklenen ölüm sayısını yarıdan fazla azalttı.

HASTALANMAKTAN KAÇINMAYA DEVAM EDİN’

Berlin Charité Hastanesi Viroloji Enstitüsü Direktörü Christian Drosten de insanları yazın da korona virüsü bulaşmasına karşı uyarıyor. Drosten, haftalık haber dergisi Spiegel’e verdiği demeçte, “Uzun Covid riski nedeniyle de hastalanmaktan mümkün olduğunca kaçınmaya devam etmelisiniz” dedi.

 

Drosten, eylül ayı gibi erken bir tarihte vaka sayılarının yeniden çok yüksek olmasından endişe ediyor. Almanya’da omicronun alt varyantı olan BA.5 şu anda baskın durumda. Robert Koch Enstitüsü’nün (RKI) Covid-19 ile ilgili haftalık raporuna göre, rastgele bir örneklemdeki oran yüzde 50 seviyesinde. Ancak bilgiler bir önceki haftaya ait ve şu anda daha yüksek olduğu varsayılabilir.

 

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL