Genel Siyaset

Anket yapıldı: Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması sizin için sorun mu?

Altı büyükşehirde bin kişiyle yapılan ankette “Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması durumunda mezhebi/Alevi olması sizin için bir sorun mu?” sorusu soruldu. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Samsun ve Konya’da bin kişiyle..

Anket yapıldı: Kılıçdaroğlu’nun Alevi olması sizin için sorun mu?

Altı büyükşehirde bin kişiyle yapılan ankette “Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması durumunda mezhebi/Alevi olması sizin için bir sorun mu?” sorusu soruldu.

İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Samsun ve Konya’da bin kişiyle yapılan ankette “Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması durumunda mezhebi/Alevi olması sizin için bir sorun mu?” sorusu soruldu.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için en güçlü isimlerinden olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üzerinden başlayan polemiğin ardından Artıbir Araştırma 6 büyük şehirde bin kişi ile anket yaptı.

Ankette katılımcılara “Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması durumunda mezhebi/ alevi olması sizin için bir sorun mu?” sorusu soruldu.

‘KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAYACAKTIR’

Artıbir Araştırma Genel Müdürü Hüseyin Çalışkaner anket sonucunu şu notla açıkladı:

“İşte halkın düşüncesi.

Aslında halk siyasilerin çok önünde.

Bunu gündem yapmak çok anlamsız. Bu araştırma gösteriyor ki mezhep üzerinden siyaset yapmak kimseye bir fayda sağlamayacaktır.

Halkın gündemi ekonomi, hayat pahalılığı.

Her ne kadar halkı mezhepler üzerinden kutuplaştırmaya çalışıp gündemi değiştirmek isteseler de başaramıyorlar.”

Ankete göre halkın yüzde 86.3’ü Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevi kimliğinin kendileri açısından bir sorun teşkil etmediğini söyledi.

“Evet sorun” diyenlerin oranı yüzde 9.6’da kaldı.

Yüzde 4.1 ise ‘Fikrim yok’ seçeneğini işaretledi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL