Ekonomi Genel

Asgari ücrette konuşulan son rakam: 5 bin 300 lira

Asgari ücrete ara zam için ilk toplantı bugün yapılacak. Kulislerde, yüzde 25 zamla asgari ücretin 5 bin 300 liraya yükseltilebileceği konuşuluyor. Türk-İş’in yaptığı hesaplamaya göre, haziran ayı itibariyle açlık sınırı..

Asgari ücrette konuşulan son rakam: 5 bin 300 lira

Asgari ücrete ara zam için ilk toplantı bugün yapılacak. Kulislerde, yüzde 25 zamla asgari ücretin 5 bin 300 liraya yükseltilebileceği konuşuluyor.

Türk-İş’in yaptığı hesaplamaya göre, haziran ayı itibariyle açlık sınırı 6 bin 391, yoksulluk sınırı 20 bin 818 liraya yükseldi. TÜİK verilerine göre yüzde 73 olan resmi enflasyonun ise haziranda yüzde 75’i aşması bekleniyor. Bu tablo ışığında, işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere toplam 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ara zam için ilk toplantısını bugün yapacak.

Ankara kulislerine göre, asgari ücrete temmuzda yüzde 25 civarında zam yapılması gündemde. Asgari ücretten kesilen SGK priminin belli sayıda işçi çalıştıran işletmeler açısından devlet tarafından karşılanması da masada

Ocak ayı itibariyle asgari ücrete yüzde 50 zam yapılmıştı. Hükümetin hesabına göre, enflasyonun yüzde 75 civarına yükselmesiyle aradaki yüzde 25 fark zam oranı olarak belirlenecek. Cumhur İttifakı’nın ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de asgari ücretin yüzde 23 civarında artmasının beklendiğini açıklamıştı. Yüzde 25 zam halinde, asgari ücret yaklaşık 5 bin 300 lira olacak.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL