Ekonomi Genel SonDakika

Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları : KYK burslarının öğrencinin insanca yaşaması için arttırılması gerek !

Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursların öğrencilerinin ihtiyacını karşılamada yetersiz olduğunu ve her öğrencinin giderek kötüleşen ekonomik sistemde insanca yaşamak için bu bursların arttırılması..

Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları : KYK burslarının öğrencinin insanca yaşaması için arttırılması gerek !

Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bursların öğrencilerinin ihtiyacını karşılamada yetersiz olduğunu ve her öğrencinin giderek kötüleşen ekonomik sistemde insanca yaşamak için bu bursların arttırılması gerektiğini söyledi. Gençlik Kolları Genel Başkanı Nihat Arda MERCAN tarafından yapılan açıklamada yurt ücretlerine yapılacağı iddia edilen yüzde 80 oranında zam sonrasında 850 TL’lik KYK bursuyla dar gelirli bir öğrencinin eğitim-öğretim hayatına devam edebilmesinin neredeyse imkansız olduğunun altı çizildi.

Açıklamanın tamamıysa şöyle:

Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyacını büyük ölçüde karşılaması gereken Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, yurt ücretlerine yüzde 80 oranında zam yapıldığı haberleri, kamuoyunun gündemindedir. Ülkemizde yaşanan hayat pahalılığı ve ekonomik buhran halkımızın alım gücünü düşürmüştür. Yaşanan krizin etkileriyle beraber 850 TL’lik KYK bursuyla dar gelirli öğrencilerin eğitim-öğretime devam edebilme olasılığı çok düşük iken, yapılacak yurt zamları ile bu olasılık imkansız hale gelecektir. Sosyal devlet eğitim, barınma gibi hizmetleri ücretsiz sunan bir anlayışı ifade etmektedir. Devlet öğrencisini korur, kollar ve destek verir. Bu sebeplerle yurt ücretlerine yapılması planlanan zammın iptalini, KYK tarafından verilen devlet burslarının ise öğrencilerin insanca yaşamasına yetecek oranda artırılmasını Atatürkçü Düşünce Derneği Gençlik Kolları olarak tüm öğrenci arkadaşlarımız adına talep ediyoruz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL