Genel SonDakika

Bakan Koca ‘aşı’ çağrısı yaptı, randevu sistemi çalışmadı

Aşı randevu siteminin risk grubundaki kişilere kapalı olduğu ortaya çıktı. TTB İkinci Başkanı Ökten, “Sistemi açmadan aşılanmayı önermenin anlamı olmuyor” dedi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “50 yaş üstüyle risk grubundakilere..

Bakan Koca ‘aşı’ çağrısı yaptı, randevu sistemi çalışmadı

Aşı randevu siteminin risk grubundaki kişilere kapalı olduğu ortaya çıktı. TTB İkinci Başkanı Ökten, “Sistemi açmadan aşılanmayı önermenin anlamı olmuyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “50 yaş üstüyle risk grubundakilere hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz” açıklamasının ardından, aşı randevu siteminin risk grubundaki kişilere kapalı olduğu ortaya çıktı. Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten, “Sistemi açmadan aşılanmayı önermenin anlamı olmuyor. Bu durum, bakanlığın aşılamaya ciddiyetle eğilmediğinin göstergesi” değerlendirmesinde bulundu.

 

‘BU İŞLER HEP TERSTEN YÜRÜYOR’

Cumhuriyet’in aktardığına göre, Koca’nın işaret ettiği gruptaki yurttaşlar, eNabız’a girdiklerinde “Aşı süreciniz tamamlanmıştır” uyarısı ile karşılaşıyor, randevu alamıyor. TTB İkinci Başkanı Ökten, Sağlık Bakanlığı’nın riskli gruplara aşı önerdiğini ancak aşı randevularının kapalı olduğuna dikkat çekerek “Daha önce de böyle çelişkili durumlar yaşandı. Bakan yanlış bilgilendirilmiş olabilir. Önce sistemi açıp sonra açıklama yapmalılar. Bizde işler hep tersten yürüyor” dedi.

 

‘BAKANLIK AŞILAMAYI UNUTTU’

Haziran başından bu yana vaka sayılarında neredeyse sekiz kat artış olduğuna dikkat çeken Ökten, “Vaka sayıları 7 binlerden 56 binlere çıktı. Bayram sonunda vakalar artacak” uyarısını yaptı. Aşının Covid-19’a karşı en etkili korunma yöntemi olduğunu vurgulayan Ökten, “Tam aşı dediğimiz üç doz uygulanan kişiler yüzde 35’ler seviyesinde. Bakanlık aşılamayı unuttu açıkçası. Yeniden hatırlaması iyi olacak ama bu sözde olmamalı. Bakanlığın bunu çok daha ciddiye alması gerek” ifadelerini kullandı. Ökten, sağlık çalışanlarının da en büyük risk grubu içinde olduğunu belirterek “Onlara da sistemin açılıp aşılanmaları gerek” değerlendirmesini yaptı.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL