Ekonomi

Benzin ve motorine bir zam daha

Döviz kurundaki önlenemez yükseliş nedeniyle akaryakıta gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. 2 gün önce 1 lira 14 kuruş zamlanan motorin ile 69 kuruş zamlanan benzine bu geceden itibaren bir..

Benzin ve motorine bir zam daha

Döviz kurundaki önlenemez yükseliş nedeniyle akaryakıta gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. 2 gün önce 1 lira 14 kuruş zamlanan motorin ile 69 kuruş zamlanan benzine bu geceden itibaren bir zam daha geliyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının (TCMB) faizi indirme kararı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘faiz karşıtı’ söylemleri karşısında Türk Lirası tarihi değer kaybı yaşamaya devam ediyor.

Dolar bu sabah 17,62’nin üzerine çıkarak tarihi rekorunu bir kez daha yeniledi. Kurdaki artış ve asgari ücret zammıyla birlikte yüzde 21,31 seviyesinde bulunan resmi enflasyonun da önümüzdeki aylarda yüzde 30’lu seviyeleri aşması bekleniyor. Yükselen dolar kuru özellikle gıda ve akaryakıt zamlarında hissediliyor.

BENZİN VE MOTORİNE YİNE ZAM

Sektöre yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre benzin ve motorine bu geceden itibaren geçerli olmak üzere bir zam daha geliyor.

İki gün önce benzinin litre fiyatına 69 kuruş, motorinin litre fiyatına 1 lira 14 kuruş ve LPG’nin litre fiyatına 70 kuruş zam gelmişti.

EPGİS: DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

Öte yandan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), oluşan akaryakıt zammından mağdur olduklarını belirterek, asgari ücret zammı oranında kar marjlarının yükselmesini talep etmişti.

Açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Yapılan her zam; bize yeni sermaye ihtiyacı demek. Yapılan her zam maktu olan kar marjımızı yüzdesel olarak daha da aşağı düşürüyor. Sermayemiz eridi, dayanacak gücümüz kalmadı. İşletmelerimizi kapatmak istemiyoruz.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL