Dünya Genel Siyaset

BM Güvenlik Konseyi, İrini Operasyonu’nun süresini uzattı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Libya’ya silah ambargosunu denetleyen İrini Operasyonu’nun süresini bir yıl uzattı. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Akdeniz’de Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetlemek için hayata geçirilen İrini Operasyonu’nu..

BM Güvenlik Konseyi, İrini Operasyonu’nun süresini uzattı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Libya’ya silah ambargosunu denetleyen İrini Operasyonu’nun süresini bir yıl uzattı.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Akdeniz’de Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetlemek için hayata geçirilen İrini Operasyonu’nu bir yıl daha uzattığını duyurdu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, BM Güvenlik Konseyi’nin yazılı açıklamasında operasyonun 3 Haziran 2023’e kadar uzatılması yönündeki kararın, Rusya’nın çekimser oyuna karşı 14 ülkenin evet oyu ile alındığı aktarıldı.

Güvenlik Konseyi Genel Sekreterliğine konuya dair 6 ayda bir rapor sunulması talebinde de bulunuldu.

İrini Operasyonu, Libya konulu Berlin Konferansı’nın ardından 31 Mart 2020’de başlatılmıştı. Operasyon, BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan tartışmalı bir harekat olma özelliği taşıyor.

2020 ve 2021 yıllarında Libya’ya giden iki Türk gemisi askerler tarafından durdurularak arama yapılmış, Türkiye operasyona katılan ülkelere tepki göstermişti.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL