Dünya Genel

BM raporu: İsrail Filistinlilere sistematik şiddet uyguluyor

İsrail’in Filistinlilere dönük sistematik saldırıları BM raporunda yer aldı. İsrail’in Filistin topraklarında işgali sona erdirmesinin yeterli olmayacağı belirtilen rapora Tel Aviv’den tepki geldi. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı bağımsız uluslararası soruşturma..

BM raporu: İsrail Filistinlilere sistematik şiddet uyguluyor

İsrail’in Filistinlilere dönük sistematik saldırıları BM raporunda yer aldı. İsrail’in Filistin topraklarında işgali sona erdirmesinin yeterli olmayacağı belirtilen rapora Tel Aviv’den tepki geldi.

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu “İsrail’in Filistin topraklarındaki işgali ve Filistin halkına karşı ayrımcılığı devam ettirmesinin bölgede istikrasızlığın ve çatışmanın temel nedeni olduğunu” vurgulayan rapor yayınladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre, merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan BM İnsan Hakları Konseyi, 27 Mayıs 2021’de aldığı kararla Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan hakları ihlallerini soruşturmak üzere acilen bağımsız uluslararası soruşturma komisyonu kurulmasını içeren kararı kabul etmişti.

Komisyon, Cenevre ve Ürdün’deki temaslarının yanı sıra İsrail ve Filistin sivil toplum kuruluşları da dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla istişarelerde bulunarak 14 sayfadan oluşan ilk raporunu açıkladı. Komisyon, İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalini sonlandırmasının bölgede devam eden şiddet sarmalını sona erdirmek için “hayati önemde” olduğunu vurguladı.

‘FİLİSTİNLİLERİN ÖFKESİ ARTIYOR’

Raporda, İsrailli faillerin işlediği suçların cezasız kalmasının Filistin halkının öfkesini artırdığı belirtildi. Komisyon raporunda, Filistin halkının zorla yerinden edilmesine, Filistinlilerin evlerinin yıkımları, yeni Yahudi yerleşim yerlerinin inşası ve genişletilmesine, Yahudi yerleşimcilerin şiddetine, Gazze ablukası ve Filistin halkına karşı şiddete devam edildiği tespitlerinde bulunuldu.

İsrail’in, “Filistin topraklarındaki işgali sona erdirme niyetinde olmadığı” vurgulanan raporda, “İşgalin tek başına sona erdirilmesinin dahi yeterli olmayacağı” uyarısı yapıldı.

‘İSRAİL’İN İHLALLERİ CEZASIZ KALIYOR’

Komisyon Başkanı Navanethem Pillay, İsrail’in uygulamalarının ve suçluların cezasız kalmasının “İsrail’in Filistin topraklarındaki işgalini sona erdirmek gibi bir niyetinin olmadığının” açık kanıtı olduğunu bildirdi. Pillay, Doğu Kudüs ve işgal altındaki topraklarda İsrail ihlallerinin sistematik olarak devam ettiğini vurguladı.

Komisyon Üyesi Miloon Kothari de rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünyanın (bölgede) tarihsel adaletsizlikleri tersine çevirmeye ve Filistin halklarının kendi kaderini tayin hakkına doğru ilerlemeye başlaması ancak işgalin sona ermesiyle mümkün olabilir” dedi.

Rapor, 13 Haziran’da başlayacak BM İnsan Hakları Konseyi’nin 50’inci oturumunda sunulacak, üye ülkeler rapora ilişkin görüşlerini açıklayacak.

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN TEPKİ

İsrail Dışişleri Bakanlığı ise rapora ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, söz konusu raporun, “İnsan Hakları Konseyinin İsrail’e karşı yürüttüğü cadı avının bir parçası olduğu ve BM organları için para ve emek israfından başka bir şey olmadığı” ileri sürüldü.

BM raporunun “taraflı” olduğu ve “Filistinlilerin uzun süredir devam eden inatçılığı ve Filistin yönetimi ile ağları tarafından Yahudi karşıtı kışkırtmayı göz ardı ettiği” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Soruşturma komisyonu ve yayınladığı taraflı rapor, İnsan Hakları Konseyinin aşırı İsrail karşıtı önyargısının sonucudur. Objektif olduklarını iddia eden komisyon üyeleri, bu pozisyonlara yalnızca, BM’nin koyduğu kurallara doğrudan aykırı olarak, kamuoyuna açık şekilde İsrail karşıtı tutumlarıyla bilindikleri için atandılar” denildi.

Açıklamada ayrıca, İsrail’in, vatandaşlarını “en yüksek uluslararası değerler ve standartlara uygun olarak” korumaya devam edeceği belirtildi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL