Genel Siyaset

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Topal’a istifa çağrısı

“Kayyım rektör” Naci İnci tarafından atanan Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Topal’ın, mezunlar grubunda “muhbirlik” yaptığı iddiası sonrası istifası istendi. Boğaziçi Üniversitesi’nde genel sekreterlik görevini yürüten Hasan Fehmi Topal’ın..

Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Topal’a istifa çağrısı

“Kayyım rektör” Naci İnci tarafından atanan Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreteri Hasan Fehmi Topal’ın, mezunlar grubunda “muhbirlik” yaptığı iddiası sonrası istifası istendi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde genel sekreterlik görevini yürüten Hasan Fehmi Topal’ın İngiltere’deki Boğaziçi mezunlarının kurduğu WhatsApp grubuna İngiltere kodlu bir telefonla katıldığı ve kendini “Ali Kemal” adıyla tanıttığı öne sürüldü.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları Topal’ın istifası istemiyle açıklama yaptı. Boğaziçi Üniversitesi İçin Mezunlar Girişimi, Boğaziçi Üiniversitesi Yurtdışı Topluluğu, Boğaziçi İçin Değer, Boğaziçi Üniversitesi Müdahil Mezunlar, Berlin Boğaziçi Dayanışması ile Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya mezunları grubu “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” diyerek “Üniversite bileşenlerinin iradelerini hiçe sayan tepeden inme karar ve atamaları kesinlikle kabul etmiyor, Boğaziçi Üniversitesi özgür, özerk ve katılımcı bir yapıya kavuşana kadar mücadeleden vazgeçmiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

‘DİĞER KAYYUMLARLA BİRLİKTE TOPAL’I İSTİFAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Geçtiğimiz şubat ayında, hukuksuz ve usulsüz bir dizi operasyon ertesinde, Boğaziçi Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine tepeden inme bir kararla getirilen Hasan Fehmi Topal’ın, bir yurtdışı mezun Whatsapp grubuna sahte isim ve mezuniyet bilgileriyle dahil olduğu ortaya çıktı.

Bilindiği gibi, yolsuzluk şüphelisi Faruk Yakaryılmaz’ın Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak işe başlaması sonrasında üniversite veri ve sunucuları siyasi iktidara yakın özel şirketlerin erişimine açıldı. Yaşanan veri güvenliği skandalına dair Whatsapp grubunda yaptığı yazışmalarda ‘Ali Kemal’ sahte ismini kullanan Topal, mezunlara karşı tehditkar ifadeler kullandı, onlardan istihbarat almaya çalıştı ve veri güvenliği skandalını deşifre eden akademisyenlere ve çalışanlara mesnetsiz suçlamalar yöneltti.

Liyakat, dürüstlük, güvenilirlik ve iyi niyet gibi üniversitemizin temel değerlerini benimsemediği açık olan Topal’ın ve başta Naci İnci olmak üzere diğer kayyumların üniversitemizde bir gün daha kalmasına tahammülümüz yok. Yurtiçi ve yurtdışı mezunları olarak, diğer kayyumlarla birlikte Hasan Fehmi Topal’ı derhal istifaya çağırıyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL