Ekonomi

BOTAŞ Genel Müdürü’nden doğal gaza zam savunması: Yapmak zorundaydık

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, doğal gaza yapılan zam sonrası konuştu. “Artıştan mutlu değiliz” diyen Özcan, “Yapmak zorundaydık. Devletimiz de kendi bütçesini dikkate alarak destek açıklıyor” dedi. Boru Hatları ile..

BOTAŞ Genel Müdürü’nden doğal gaza zam savunması: Yapmak zorundaydık

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, doğal gaza yapılan zam sonrası konuştu. “Artıştan mutlu değiliz” diyen Özcan, “Yapmak zorundaydık. Devletimiz de kendi bütçesini dikkate alarak destek açıklıyor” dedi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatına yüzde 35, elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz fiyatına yüzde 44,30 ve sanayide kullanılan doğal gaz fiyatına yüzde 50 zam yapıldığını duyurdu.

Zam sonrası Anadolu Ajansı’na konuşan BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, doğal gazda küresel piyasalardan bağımsız hareket etmenin mümkün olmadığını ve fiyatların 12 kat arttığını savundu. Yüzde 35’lik zammı hatırlatan Özcan, “Özellikle Avrupa tarafıyla karşılaştırdığımızda inanılmaz fiyat farklılıkları var. Bugün maalesef üzülerek… Biz de tabii bu fiyat artışından mutlu değiliz, yapmak zorunda mıydık? Evet yapmak zorundaydık. Neticede devletimiz de kendi bütçesini dikkate alarak bu destek programını açıklıyor ve bu doğrultuda fiyat mekanizmalarını ortaya koyuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘FİYATLARA DA ÇOK CİDDİ YANSIMALARI OLDU’

Enerji piyasalarının ‘son iki yılda 50 yıldır yaşamadığı kadar olayı yaşadığını’ söyleyen Özcan, “Özellikle pandeminin etkisiyle üretim tesislerinde çok ciddi sorunlar yaşandı. Bizim tedarik kanallarımızda da bu problemlerle her gün karşılaşmaktayız. Bunun sebebi, pandemide yapılması gereken planlı bakımlar büyük ölçüde, özellikle yurt dışında yapılmadı. Bazı yükümlülüklerini yerine getiremeyen tedarikçilerle sık sık karşılaşıyoruz. Bu problem Avrupa için de geçerli. Nijerya’dan tutun Avustralya, Rusya, Norveç, Hollanda gibi üretim merkezlerini değerlendirdiğimizde hemen hemen tamamında üretim noktalarında ciddi problemler yaşanıyor. Siber saldırıları bunların üzerine eklediğinizde hakikaten çok kaotik bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz. Bunun üzerine Ukrayna-Rusya arasındaki mevcut durum da enerji piyasaları üzerinde bilhassa Avrupa’da ciddi problemleri beraberinde getirdi. Bunun fiyatlara da çok ciddi yansımaları oldu” dedi.

 

‘PANDEMİDEN KURTULDUKTAN SONRA YAŞANAN TÜKETİM ARTIŞI DA SÖZ KONUSU’

Özcan, geçen yıl ocakta Avrupa’daki doğal gaz ticaret merkezlerinde 120 dolar mertebesinde olan fiyatların 2022 yılına girerken 1400 dolar seviyesine ulaştığını ifade ederek, Özcan, “Temel faktörlerden biri üretim tarafındaki kısıtlamalar. Diğer taraftan, pandemiden kurtulduktan sonra yaşanan tüketim artışı da söz konusu. Pandemi koşullarında sosyal devlet prensibi doğrultusunda devletimizin attığı çok önemli adımlardan biri de vatandaşlarını bu noktada desteklemek oldu. Burada en fazla desteği gördüğümüz alanlardan biri enerji, enerjinin alt başlığında da doğal gaz” diye konuştu.

“Özellikle Avrupa tarafıyla karşılaştırdığımızda inanılmaz fiyat farklılıkları var” diyen Özcan, “Bugün maalesef üzülerek… Biz de tabii bu fiyat artışından mutlu değiliz, yapmak zorunda mıydık? Evet yapmak zorundaydık. Neticede devletimiz de kendi bütçesini dikkate alarak bu destek programını açıklıyor ve bu doğrultuda fiyat mekanizmalarını ortaya koyuyoruz. Burada şöyle bakmak lazım olaya; doğal gaz piyasa içinde aynı petrol ya da altın gibi değerlendirilmesi gereken bir kaynak. Altın ons başına 1935 dolarsa, Almanya’ya gittiğimizde de Türkiye’de de İtalya’da da aynıdır. Bu fiyat mekanizması kendi içinde uluslararası emtia piyasalarıyla birlikte hareket ediyor. Yapmış olduğumuz fiyat artışlarının hala ciddi destekleri de barındırdığını net bir şekilde ifade edelim. Devletimizin konutlara katkısı yüzde 76 mertebesinde. Bu katkı çok değerli ve kıymetli” ifadelerini kullandı.

 

‘AVRUPA’DA GELİR DÜZEYİ FARKLI EVET AMA ORADA BİLE ŞU ANDA TÜKETİCİLER CİDDİ SIKINTI İÇİNDE’

Türkiye’nin doğal gazın yüzde 99’unu ithal ettiğini dile getiren Özcan, sözlerini şöyle tamamladı:

“2023’te yerli gazımızın sisteme girişiyle çok daha farklı olayları konuşacağız. Burada fiyatı belirleyici olan piyasadır. Doğal gazın Avrupa’da ve dünyada belirlenen fiyatlarından bağımsız hareket etmeniz mümkün değil. Bizim uzun vadeli kontratlarımızın getirdiği bazı avantajlarımız var. Bunu tüketicilere olumlu şekilde yansıtıyoruz. Devletin yüzde 76’lık desteği, yüzde 35 oranında zorunlu olarak yapmak durumunda olduğumuz fiyat artışına rağmen yüzde 70 düzeyindedir. Avrupa’da gelir düzeyi farklı evet ama orada bile şu anda tüketiciler ciddi sıkıntı içinde. Her ülke vergiden tutun bireysel anlamda destekleme mekanizmalarıyla aylık enerji destekleme fonları ortaya koyuyorlar.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL