Ekonomi Genel Siyaset

CHP’li Ağbaba’dan ‘KDV’ açıklaması: Toplam fiyatlara etkisi sadece 86 TL

KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini değerlendiren CHP’li Ağbaba, “41 temel besin maddesinin toplam tutarı bin 192 TL iken bu indirimlerle sadece 86 TL azalmıştır” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı..

CHP’li Ağbaba’dan ‘KDV’ açıklaması: Toplam fiyatlara etkisi sadece 86 TL

KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesini değerlendiren CHP’li Ağbaba, “41 temel besin maddesinin toplam tutarı bin 192 TL iken bu indirimlerle sadece 86 TL azalmıştır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, bugün yaptığı yazılı açıklamada, temel gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesinin enflasyonu nasıl etkileyeceğini değerlendirdi. Temel gıda ürünlerindeki KDV indiriminin enflasyonu fazla etkilemeyeceğini savunan Ağbaba, “KDV indirimleri öncesi TÜİK madde sepetinde 41 temel besin maddesinin toplam tutarı bin 192 TL iken bu indirimlerle sadece 86 TL azalarak bin 106 TL’ye düşmüştür. Gıda enflasyonunun yüzde 55’i aşması neticesinde, yüzde 7’lik KDV indiriminin çok fazla etkisi olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

‘GIDA ENFLASYONU YÜZDE 55’İ AŞINCA AKILLARINA GELDİ’

Ağbaba, vergi oranında yapılan değişiklikle en düşük fiyat indiriminin 10 kuruş ile yumurtada, en yüksek indirim ise 6,53 TL ile tereyağında olduğu dikkat çekti. “KDV indirimlerinin, ayçiçeği yağında 1,79 TL, bulgurda 70 kuruş, sütte 68 kuruş, beyaz peynirde 3,19 TL, tavuk etinde 2,03 TL, salatalıkta 87 kuruş, makarnada 70 kuruş ve kırmızı ette ise sadece 6,39 TL’lik bir indirime etki ettiği görülmektedir” diyen Ağbaba, açıklamasında şunları kaydetti:

“41 temel gıda maddesinin toplam harcaması göz önüne alındığında, ortaya çıkan KDV indirimi sadece 86 TL ile sınırlı kalmaktadır. KDV indirimleri öncesi TÜİK madde sepetinde 41 temel besin maddesinin toplam tutarı bin 192 TL iken bu indirimlerle sadece 86 TL azalarak bin 106 TL’ye düşmüştür. KDV indirimleri, gıda enflasyonu son bir yılda yüzde 207 oranında artmadan önce bir anlam ifade edebilirdi. İktidarın aklına KDV indirimi, gıda enflasyonu yüzde 55’i aşınca geldi.”

‘YÜZDE 127’LİK ELEKTRİK ZAMMI GERİ ÇEKİLSİN’

Yüzde 7’lik KDV indiriminin enflasyona fazla etkisinin olmayacağını savunan Ağbaba, açıklamasını şöyle sürdürdü.

“Enflasyonun yüzde 50’ye dayanması, gıda enflasyonunun ise yüzde 55’i aşması neticesinde yüzde 7’lik KDV indiriminin çok fazla etkisi olmayacaktır. Bu yüzdendir ki Erdoğan, yüzde 7’lik KDV indirimine ek olarak marketlerden de ekstra yüzde 7’lik bir indirim beklemektedir.

Enflasyona ve gıda fiyatı artışlarına karşı eğer gerçekçi bir mücadele verilmek isteniyorsa iktidar, ülke tarihinin belki de en büyük zammı olan yüzde 127’lik elektrik zammını geri çekmelidir. Girdi maliyetlerinin bu kadar arttığı, elektrik, doğal gaz faturalarının pik yaptığı ve akaryakıta neredeyse iki günde bir gelen zamlar düşünüldüğünde, gıda enflasyonundaki artış kolay kolay dizginlenemeyecektir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL