Genel

Cübbeli ‘formülü’: Ustaosmanoğlu, İsmailağa’yı mezarından yönetecek

Gazeteci Barış Terkoğlu bugünkü köşesinde, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ölümünün ardından İsmailağa cemaatinde, ‘Mahmut Efendi’nin vekilinin Hasan Kılıç olmasından sonra yaşanan mücadeleyi yazdı. İsmailağa cemaatinin lideri 93 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu, hayatını kaybetmesinin..

Cübbeli ‘formülü’: Ustaosmanoğlu, İsmailağa’yı mezarından yönetecek

Gazeteci Barış Terkoğlu bugünkü köşesinde, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ölümünün ardından İsmailağa cemaatinde, ‘Mahmut Efendi’nin vekilinin Hasan Kılıç olmasından sonra yaşanan mücadeleyi yazdı.

İsmailağa cemaatinin lideri 93 yaşındaki Mahmut Ustaosmanoğlu, hayatını kaybetmesinin ardından cenaze töreninde yerine Hasan Kılıç’ın liderlik yapacağı ilan edildi. Ancak bu ilan tartışmaları bitirmeye yetmedi.

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bugunkü köşesinde törende dışlanan Ahmet Mahmut Ünlü’nün, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun İsmailağa’yı mezarından yönetme formülünü ve İsmailağa içinden yaşanan mücadeleyi köşesine taşıdı.

Terkoğlu’nun köşesinden o bölüm:

Dün, cemaat içinde üç video dolaşımdaydı. Biri, her yerden kaldırılan, Cübbeli’nin yıllar önceki açıklamaları.

Cübbeli, Mahmut Efendi’nin Hasan Kılıç’ın vekâleti hakkındaki fikrini değiştirdiğini söylüyordu. Yani Mahmut Efendi yerine Kılıç’ı bırakmamıştı.

İkincisi, bunu ispatlayan Mahmut Efendi’nin hastane görüntüsü. İsmail Saymaz’ın da yazısında bahsettiği videoda, Mahmut Efendi hasta yatağında, zorla da olsa, “yerine tayin ettiği birinin olmadığını” söylüyordu.

Üçüncü video ise yeni. Konuşan Cübbeli’ydi. Çözümü anlatıyordu. “Allah yolunda ölenlere ölü demeyin” sözünden hareketle, Mahmut Efendi’nin aslında ölü olmadığını anlatıyordu

Mahmut Efendi’nin hocası Ali Haydar Efendi’nin de öldükten sonra iki yıl cemaatini yönettiğini söylüyordu. Haliyle Mahmut Efendi de mezarından İsmailağa’yı yönetmeye devam edecekti.

Hatta yaşarkenkinden daha iyi yönetecekti. Geçenlerde Cübbeli’nin rüyasına bile gelmişti. Cemaatteki çatışmada bulunan çözüm bu…

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL