Genel Siyaset

DEVA Partisi’ndeki istifaların sebebi ne?

DEVA Partisi’nde yaşanan istifalar gündemde. Son olarak Yasemin Bilgel’in istifasının ardından gözler partiye çevrildi: Siyasette bunlar olur. İYİ Parti’yi kuranların yarısı gitti, dimdik ayakta. AK Parti’den istifa eden Ali Babacan..

DEVA Partisi’ndeki istifaların sebebi ne?

DEVA Partisi’nde yaşanan istifalar gündemde. Son olarak Yasemin Bilgel’in istifasının ardından gözler partiye çevrildi: Siyasette bunlar olur. İYİ Parti’yi kuranların yarısı gitti, dimdik ayakta.

AK Parti’den istifa eden Ali Babacan liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisi’nde (DEVA) son dönem arka arkaya istifalar yaşandı. En son Babacan’ın A Takımı’nda yer alan Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Başkanı Yasemin Bilgel sosyal medya hesabından istifa ettiğini duyurdu.

Edinilen bilgiye göre Yasemin Bilgel istifasına gerekçe olarak sağlık sorunlarını gösterdi. Bilgel, sağlık sorunları yaşadığını, görev alanı içerisinde yer alan ve son dönemde gündem olan göç konusunda farklı bir ismin partiye katkı sunabileceğini belirterek Babacan’la istifa kanaatini paylaştı. Hafta başında yapılan Başkanlık Divanı’nın ardından partideki kurmaylarla “helalleşen” Bilgel bunun ardından istifasını açıkladı.

‘BÜYÜK KONGRENİN ARDINDAN BEKLENTİ OLUŞTU’

DEVA’nın kurucu üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Babaoğlan Temmuz 2021’de partiden istifa ettiğini açıkladı. Bundan kısa bir süre sonra ise Mart 2022’de Genel Başkan Yardımcısı ve eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir partiyle yollarını ayırdığını duyurdu.

Mart ayı sonunda ise DEVA Partisi Mersin’de Toroslar İlçe Başkanı Ramazan Özen, Akdeniz İlçe Başkanı Özcan Demir, Yenişehir İlçe Başkanı Hediye Koçoğlu Dalgıç ile birlikte İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Taner ve İl Başkanı Yardımcısı Kurtuluş Vural partideki görevlerinden istifa etti. Aynı süreçte DEVA İzmir İl Örgütü’nde 14 mahalle başkanı ve 24 delege “yapılan haksızlıkları” gerekçe göstererek görevlerinden istifa ederek AK Parti saflarına katıldı.

DEVA’nın büyük bir kongre atlattığını, herkesin “kendince bir beklentisinin” oluştuğunu, bu beklentilerde birinci önceliğin parti yönetimine girmek olduğunu söyleyen parti yetkilisine göre arzu edilen pozisyonlarda görevler verilmeyince bu tür istifalar yaşanabiliyor. Yasemin Bilgel’in istifasının bununla ilişkili olmadığının altını çizen yetkili, “Yasemin Hanım partimizde iki dönem görev yapan bir isim ve önceliği sağlığı ve biz de onu anlayışla karşıladık” dedi.

‘İYİ PARTİ’NİN KURUCULARININ YÜZDE ELLİSİ GİTTİ, DİMDİK AYAKTA’

DEVA Partisi Başkanlık Divanı’nda yeni bir istifanın olmayacağı kanaatini paylaşan parti yetkilisine göre partinin kurucuları içerisinde istifalar yaşanabilir, çünkü siyasetin doğasında bu yatıyor. Kendileriyle aynı dönem kurulan, AK Parti’den istifa eden Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi’nde de benzer görev değişikliklerinin yaşandığını vurgulayan yetkili şunları kaydetti:

“Bizden daha önce kurulan İYİ Parti’nin kurucularının yüzde ellisi gitti. Ama İYİ Parti dimdik ayakta. Bunlar siyasette olur. AK Parti’nin kurucuları arasında şu anda dört kişi var. Bu sirkülasyon olur. Önemli olan gidenin yerini doldurabilecek vizyonda isimleriniz var mı yok mu? Ona bakmak lazım. DEVA Partisi’ne muazzam bir talep var ve giderek de artıyor.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL