Ekonomi Genel

DİSK Gıda-İş’ten suç duyurusu: Sendikamız hedef gösteriliyor

DİSK Gıda-İş yönetimi, sendikal faaliyetler nedeniyle Öz Gıda-İş tarafından hedef gösterildiklerini belirterek, suç duyurusunda bulundu. Çay üreticileri ile işçilerinin haklarının savunulmadığını belirten ve  Karadeniz’de sendikal örgütlenme çalışmaları yürüten DİSK Gıda-İş..

DİSK Gıda-İş’ten suç duyurusu: Sendikamız hedef gösteriliyor

DİSK Gıda-İş yönetimi, sendikal faaliyetler nedeniyle Öz Gıda-İş tarafından hedef gösterildiklerini belirterek, suç duyurusunda bulundu.

Çay üreticileri ile işçilerinin haklarının savunulmadığını belirten ve  Karadeniz’de sendikal örgütlenme çalışmaları yürüten DİSK Gıda-İş sendikası, Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Gıda-İş tarafından çeşitli suçlamalara maruz kaldı. Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz/Rize Şube Başkanlığı’nın ‘halkı kin veya düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçunu işlediğini vurgulayan Gıda-İş yönetimi ise suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun asıl olarak, çay üreticisi ve işçisinin ekmeğini büyütme mücadelesinin bir parçası olduğun duyuran Gıda-İş Genel Merkezi’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Bir süredir sendikamız Gıda-İş’e hakaret eden, asılsız isnatlarla ‘eleştiri sınırlarını aşacak şekilde’ saldıran Öz Gıda-İş Sendikası Doğu Karadeniz Rize Şube Başkanlığı yöneticileri Hasan Fehmi Bursalı, Orhan Topaloğlu, Necdet Hacıosmanoğlu, Fatih Kandemir ve Hüseyin Avni Günay ile sosyal medya paylaşımlarıyla suç işleyen Öz Gıda-İş Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu hakkında sendikamız suç duyurusunda bulunmuştur.

Şüpheliler, çeşitli tarihlerde yaptıkları açıklamalar ve sosyal medya paylaşımlarıyla ‘amacımızın ne sendikacılık ne de üretici hakları olduğunu’, ‘hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan devlet karşıtı eylem tertip ettiğimizi’ iddia etmiş, tek amacımızın devlete zarar vermek olduğu belirtmiş ve sendikamızı ‘vatan haini’ olarak niteleyecek kadar ileri gitmiştir.

Başlangıçta ‘kötü söz sahibinindir’ atasözünden hareketle hukuki girişim başlatılmamışsa da iftira ve karalamaların devam etmesi, üyelerimizin rencide edilmesi ve üyelerimizin talebi dikkate alınarak şüphelilerin hukuk önünde hesap vermesi için suç duyurusunda bulunulması kararlaştırılmıştır.

TARİHİMİZ, İŞÇİ SINIFININ MÜCADELE TARİHİDİR

Sendikamızın tarihi işçi sınıfı için mücadele tarihidir. Sendikamız kurulduğu 1947 yılından bu yana Türkiye işçi sınıfının ve gıda işçilerinin menfaati dışında herhangi bir amaç gütmemiş, gıda işçilerinin mücadelesinin başında olmuştur.

Çaykur işçisinin kazanımlarını sürekli geriye götüren, işçi sendikası gibi değil de Çaykur Genel Müdürlüğü’nün personel müdürlüğü gibi davranan şüpheliler ve şüpheliler nezdinde Öz Gıda-İş Sendikası, Çaykur işçilerinin tepkisinin üzerini örtmek için sendikamızı Çaykur işçileri ve çay üreticileri nezdinde ötekileştirmeyi amaçlamaktadır.

Şüpheliler, açıklama ve paylaşımlarıyla sendikal hakların kullanılmasını engelleme suçunu işlemiştir.

Şüpheli sendika yöneticileri tarafından yayınlanan yazılı açıklamanın ve sosyal medya paylaşımının içeriğinden, müvekkil sendika, yönetici ve üyelerine karşı halkın bir kısmının ‘devlet düşmanlığı’ ve ‘vatana ihanet’ söylemi üzerinden kışkırtıldığı açıkça anlaşılmaktadır. Bu açıklamalar, müvekkil sendika üyeleri açısından kin ve nefret söylemi oluşturmakla beraber, bölge halkının bir kısmını da diğerine karşı açıkça kışkırtmaktadır.

Öz Gıda-İş’in yöneticisi halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunu işlemiştir.

Şüphelilerin yöneticisi olduğu sendika tarafından yapılan açıklama ve şüpheli Tevfik Ali Hançerlioğlu’nun Facebook paylaşımıyla, müvekkil sendikaya hakaret ettiği açıktır. Şüpheliler bu nedenle hakaret suçunun da failidir.

ÜRETİCİ VE İŞÇİLERİN EMEĞİNE SAHİP ÇIKTIK

Çaykur’a yönelik sendikal faaliyetimiz kapsamında Çaykur’un zarar ettirilmesine karşı çıktık. Çaykur işçisinin ve çay üreticisi köylülerin emeğine sahip çıkmak Çaykur gibi üretim açısından önemi olan bir kuruma sahip çıkmak Öz-Gıda İş’e göre ‘vatan hainliği’ olarak tarif ediliyor. Aslında kendileri de biliyor DİS/Gıda-İş’in bu tutumunun son derece onurlu bir tutum olduğunu. Ancak Öz Gıda-İş üretici ve işçi tarafında durmayınca işçileri savunuyor olmamızı ‘vatan haini’ ya da ‘devlet düşmanı’ olarak itham ederek aslında kime dost kime düşman olduklarını açıkça ortaya koymuş oluyorlar.

Suç duyurumuz, esas olarak Çaykur işçilerinin, çay üreticisinin ekmeğini büyütme mücadelesinin bir parçasıdır ve son yıllarda anlaşıldığı gibi işçiyi değil işvereni savunan Öz Gıda-İş için meydan boş değildir.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL