Genel SonDakika

Eğitim-Sen’den YÖK’e: İstifaların nedeni açıklanmalı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), YÖK’e çağrıda bulunarak ay başından bu yana yaşanan istifa ve görevden alınmalarla ilgili açıklama talep etti. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen),..

Eğitim-Sen’den YÖK’e: İstifaların nedeni açıklanmalı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), YÖK’e çağrıda bulunarak ay başından bu yana yaşanan istifa ve görevden alınmalarla ilgili açıklama talep etti.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Yüksekçöğretim Kurumu’ndan (YÖK) son 10 günde yaşanan istifa ve görevden alınmalarla ilgili açıklama istedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen, açıklama yapılmamasının, iddialardaki vahameti aşan boyutlar olduğu şüphesi oluşturduğunu belirtti. Eğitim-Sen, kurul üyelerinin tartışmadığı ya da karar almadığı konularda imza atmaya zorlanmaları, görevden alınanların üniversite diplomaları için verilen denklik işlemlerinde rüşvet olayına karıştıkları, boşalan kadrolara TÜRGEV ve ENSAR vakfına yakın kişilerin atanarak yeni bir kadrolaşmaya gidileceği gibi iddialar bulunduğunu hatırlattı.

‘KELİMENİN TAM ANLAMIYLA AKLIMIZLA DALGA GEÇMEK’

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bilinmelidir ki söz konusu iddialar geçiştirilecek, unutturulacak ve üzeri kapatılabilecek iddialar değildir! Üstelik yeni rejimde, bakanlıkların ve YÖK gibi kurulların kendilerine gelen talimatlarla karar aldıkları herkesin malumudur. YÖK’ün antidemokratik yapısını sorgulamayanların, bir anda demokratik işleyişe sahip çıktıkları iddiası, kelimenin tam anlamıyla aklımızla dalga geçmek olacaktır.

Bu nedenle, üniversiteleri ve üniversite bileşenlerini yakından ilgilendiren böylesi bir konunun aydınlatılması bir gereklilik değil, zorunluluktur! YÖK’ün kaldırılarak, siyasal iktidardan değil, insandan toplumdan ve doğadan yana demokratik ve özerk üniversite anlayışının, üniversitenin her biriminde hayata geçirilmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Eğitim Sen olarak YÖK’e çağrımız, yaşanan istifa ve görevden almaların gerekçe ve nedenlerini kamuoyuyla paylaşmasıdır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL