Ekonomi Genel SonDakika

Ekonominin önündeki mayın: Cari açık 25,7 milyar dolara yükseldi

Cari denge nisan ayında 2,74 milyar dolar, 12 ayda ise 25,71 milyar dolar açık verdi. Merkez Bankası, nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre, cari işlemler açığı, bir..

Ekonominin önündeki mayın: Cari açık 25,7 milyar dolara yükseldi

Cari denge nisan ayında 2,74 milyar dolar, 12 ayda ise 25,71 milyar dolar açık verdi.

Merkez Bankası, nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre, cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 1,2 milyar dolar artarak 2,74 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 25,71 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası analizine göre, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 2,69 milyar dolar artarak 4,43 milyar dolara yükselmesi cari açığın 2,74 milyar dolar olarak gerçekleşmesinde etkili oldu.

Çekirdek gösterge olan altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın aynı ayında 1,13 milyar dolar fazla vermişken, nisanda 4,02 milyar dolar fazla verdi. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler bir önceki yılın aynı ayına göre 1,48 milyar dolar artarak 2,7 milyar dolara yükseldi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 933 milyon dolar artarak 1,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

970 MİLYON DOLAR NET ÇIKIŞ

Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 328 milyon dolar azalarak 970 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayında 307 milyon dolar net giriş kaydeden ikincil gelir dengesi kalemi ise bu ayda 33 milyon dolar net çıkış kaydetti.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 323 milyon dolar oldu. Portföy yatırımları 606 milyon dolar net çıkış kaydetti. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 139 milyon dolar net alış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 136 milyon dolar net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak bankalar ve diğer sektörler sırasıyla 606 milyon dolar ve 26 milyon dolar net geri ödeme yapmışken, Genel Hükümet ise 305 milyon dolar tutarında yeni tahvil ihracı gerçekleştirdi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 1.1 milyar dolar net artış gösterdi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL