Dünya Genel

El Cezire muhabiri, İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu öldü

El Cezire kanalının muhabiri Şirin Ebu Akile, Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ateş açması sonucu vefat etti. İsrail, Filistin yönetimine ‘ortak soruşturma’ çağrısı yaptı. Katar merkezli El Cezire kanalı, muhabirleri Şirin..

El Cezire muhabiri, İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu öldü

El Cezire kanalının muhabiri Şirin Ebu Akile, Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ateş açması sonucu vefat etti. İsrail, Filistin yönetimine ‘ortak soruşturma’ çağrısı yaptı.

Katar merkezli El Cezire kanalı, muhabirleri Şirin Ebu Akile’nin işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin Mülteci Kampı’nda İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu vefat ettiğini duyurdu. Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı, 51 yaşındaki Şirin Ebu Akile’nin Cenin kentinde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle açılan ateş sonucu başından ağır yaralandıktan sonra öldüğünü açıkladı.

Yerel gazeteci Ali es-Sumudi’nin de sırtından yaralandığı aktarılan açıklamada, durumunun stabil olduğu bilgisi paylaşıldı. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde ise vurulmasının ardından bir araca bindirilen gazeteci Akile’nin çelik yelek giydiği görülüyor.

Öte yandan El Cezire’nin sitesinde yer alan haberde de Şirin Ebu Akile’nin kanalın ilk nesil saha gazetecilerinden olduğu, İsrail’in, işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için bölgede uzun süredir çalışmalar yürüttüğü belirtildi. Haberde ayrıca, 1971 Kudüs doğumlu olan gazetecinin, Ürdün’deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunu olduğu bilgisi paylaşıldı.

İSRAİL’DEN ORTAK SORUŞTURMA TEKLİFİ

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid,  Akile’nin öldürülmesine ilişkin ‘Filistinlilere ortak soruşturma teklif ettiklerini’ açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan muhabirin öldürülmesinin ardından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Lapid, Akile’nin “üzücü ölümüne” ilişkin Filistinlilere “ortak tıbbi soruşturma teklif ettiklerini” belirtti.

Gazetecilerin “çatışma bölgelerinde korunması gerektiği ve gerçeği öğrenmek için herkesin sorumlu olduğunu” aktaran Lapid’in açıklamasında, Akile’nin İsrail ordusunun açtığı ateş sonucu öldüğüne dair herhangi bir detay yer almadı.

EL CEZİRE: İSRAİL HÜKÜMETİNİ SORUMLU TUTUYORUZ

El Cezire kanalı, Akile’nin Batı Şeria’da İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonucu öldürülmesinden İsrail hükümetini sorumlu tuttuklarını açıkladı. Kanal, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “İsrail işgal güçleri, muhabirimiz Şirin Ebu Akile’ye soğukkanlılıkla, uluslararası yasaları ve normları ihlal ederek ve önceden tasarlanmış bir cinayetle suikast düzenledi” ifadelerine yer verdi.

Deneyimli gazeteci Akile’nin, “kimliğini açıkça gösteren bir basın yeleği giydiği sırada doğrudan kendisini hedef alan gerçek mermilerle” öldürüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Basının görevini gerçekleştirmesini engellemeyi amaçlayan bu menfur suçu kınıyor ve meslektaşımızın öldürülmesinden İsrail hükümetini sorumlu tutuyoruz” denildi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL