Ekonomi

Elektriğe bir zam da denetimden gelebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerinin denetimini özel şirketlere devretmek için yönetmelik yayımladı. Bu durum ek zam anlamına gelebilir. Yeni yılla birlikte elektriğe zam gelmiş, tepkiler üzerine ek..

Elektriğe bir zam da denetimden gelebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik dağıtım şirketlerinin denetimini özel şirketlere devretmek için yönetmelik yayımladı. Bu durum ek zam anlamına gelebilir.

Yeni yılla birlikte elektriğe zam gelmiş, tepkiler üzerine ek düzenlemeler yapılsa da istenen sonuca ulaşılamamıştı.

Enflasyonun rekor kırdığı ve asgari ücretin eridiği Türkiye’de en son nisanda sanayi abonelerinin elektrik fiyatları yüzde 20-26 arasında zamlanmıştı.

Özelleştirilerek kamudan şirketlere devredilen elektrik dağıtım şirketlerini denetleme yetkisi kanunen Enerji Bakanlığı’na ait. Ancak, dün Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre bakanlık, denetim yükümlülüğünü yetkilendireceği şirketlerden hizmet satın alarak da yerine getirebilecek. Bakanlık şirketleri, bu konuda ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte denetleyebileceği gibi bunu kuruluşlara yetki devrederek de yapabilecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre denetim şirketlerine ödenecek para ya tarifelere yansıtılıp vatandaşın elektrik faturalarına yüklenecek ya da merkezi bütçeden karşılanacak.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL