Genel

Enerji savaşları yolda: Petrol ambargosuna karşı Rusya’dan ‘Gazı keseriz’ tehdidi geldi

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Ukrayna nedeniyle kendilerine petrol ambargosu uygulanması halinde Almanya üzerinde Avrupa’ya verdikleri gazı kesme tehdidinde bulundu. ABD’nin Ukrayna’daki saldırıları nedeniyle Rusya’ya karşı petrol ambargosu girişimleri yoğunlaşırken,..

Enerji savaşları yolda: Petrol ambargosuna karşı Rusya’dan ‘Gazı keseriz’ tehdidi geldi

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Ukrayna nedeniyle kendilerine petrol ambargosu uygulanması halinde Almanya üzerinde Avrupa’ya verdikleri gazı kesme tehdidinde bulundu.

ABD’nin Ukrayna’daki saldırıları nedeniyle Rusya’ya karşı petrol ambargosu girişimleri yoğunlaşırken, Moskova da doğalgaz kartını açtı. Rusya, petrol ambargosu senaryosunda Almanya üzerinden Avrupa’ya Kuzey Akım 1 boru hattıyla verdiği gazı gazı kesme tehdidinde bulundu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, “Rusya petrolünün engellenmesinin, küresel piyasalara sonuçları felaket olur” dedi. Novak, petrol ambargosu halinde mütekabiliyet çerçevesinde bir adım atmaya ve Kuzey Akım 1 boru hattına verdikleri gaza ambargo uygulamaya ‘her türlü hakları olduğunu’ söyledi. Novak, petrolün varil fiyatının 300 dolara çıkabileceği uyarısında da bulundu.

Devlet televizyonunda konuşan Novak Avrupa’nın Rusya petrolünün alternatifini kısa sürede bulamayacağını vurguladı. Novak, “Bu yıllar sürer ve Avrupalı tüketiciler için yine de çok daha pahalı olur. En sonunda, bu adımdan en fazla onlar zarar görür” değerlendirmesini yaptı.

ABD, Avrupa Birliği ile Rusya petrolüne ambargonun görüşüldüğünü açıklamıştı. Ancak Rusya petrolüne büyük ölçüde bağımlı olan Almanya ve Hollanda olası bir ithalat yasağına açıkça karşı çıkıyor. Avrupa Birliği, doğalgazın yaklaşık yüzde 40’ını, petrolün yüzde 30’unu Rusya’dan alıyor.

Brent petrol, Pazartesi günü varil başına 139 dolar ile yaklaşık sok 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı; ertesi gün teslimat için toptan gaz fiyatları ise iki katından fazla arttı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL