Genel Siyaset

Erdoğan gençlere seslendi: Hayallerinizden asla vazgeçmeyin

Milli sporcular ve gençler ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hayatını medeniyet, hak ve adalet davasına adamış bir büyüğünüz olarak diyorum ki; hayallerinizden asla vazgeçmeyin. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs..

Erdoğan gençlere seslendi: Hayallerinizden asla vazgeçmeyin

Milli sporcular ve gençler ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hayatını medeniyet, hak ve adalet davasına adamış bir büyüğünüz olarak diyorum ki; hayallerinizden asla vazgeçmeyin.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Büyük Ankara Camii Kültür ve Kongre Merkezi’nde İstiklal Türküleri Lansmanı ve Temsilci Gençler ile Milli Sporcuların Buluşma Programı’na katıldı.

Konuşmasında Osman Gazi, Fatih Sultan Mehmet, Abdulhamit ve Mustafa Kemal Atatürk’Ten bahseden Erdoğan özetle şunları söyledi:

ŞARTLARIN ZORLUĞUNA ALDIRMAYIN: Hayatını medeniyet, hak ve adalet davasına adamış bu uğurda nice mücadeleler vermiş, nice sınamalardan geçmiş bir büyüğünüz olarak diyorum ki; hayallerinizden asla vazgeçmeyin.

BÜYÜK VİZYON: Şartların zorluğuna aldırmayın, imkanların kıtlığına teslim olmayın, yürüdüğünüz yolda önünüze çıkan engellerin cesametinden korkmayın. Bunların hiçbiri sizin kalbinizde büyüttüğünüz, zihninizde şekillendirdiğiniz hedeflerinizden asla sizleri uzaklaştırmasın. Çünkü siz, genç yaşında kendi adını verdiği bir cihan devletinin temellerini atmış Osman Gazi’nin, siz nice hükümdarın kuşatıp alamadığı İstanbul’u 21 yaşında fetheden Fatih’in, siz kısacık ömründe devletinin topraklarının büyüklüğünü 2,5 kat arttıran Yavuz’un, siz dünyanın en karmaşık döneminde ülkesini 33 yıl ayakta tutmaya başaran Abdülhamit’in, siz vatan topraklarının elde kalan son parçası üzerinde yeni bir devlet kuran Gazi Mustafa Kemal’in, siz demokrasi ve kalkınma mücadelesinin bayraktarı şehit Menderes’in, siz Türkiye’ye çağ atlatma vizyonu sahibi rahmetli Özal’ın, siz son 20 yılda ülkeye kazandırdığı eserler ve önüne koyduğu hedeflerle Türkiye’yi dünya liginin en üstüne çıkartan bir büyük vizyonun mirasçılarısınız.

TEKNOFEST GENÇLİĞİ YETİŞTİRİYORUZ: Spor yanında bilimde, sanatta, kültürde, teknolojide iftiharla nice eserler koyan gençlerimizle her fırsatta bir araya geliyoruz. Nitelikli Fikri Tapu diye dilimize kazandırdığımız NFT üreten ve bunları dünya çapında kabul ettiren gençlerimizin ufuklarının genişliğini takdirle takip ediyoruz. Evlatlarımızı harfler ile sınıflandırarak onları belirli kalıplara sokmak isteyenlere inat gençlerimiz, üretmede ve başarmada sınır tanımıyor. Artık, bunu söylüyorum: bir Teknofest gençliği yetiştiriyoruz.

BATI’DA NE VARSA DOĞU’DA DA O OLACAK DEDİK VE BİZ BUNU BAŞARDIK: Üniversitesi olmayan ilimiz yok, 81 vilayetin 81’inde de üniversitemiz var. Bu ne demektir? Hakkari’deki gencimizin Ankara, İstanbul Üniversitesi’ne gitmek için Hakkari’den anne babası onu yola koymasın. Hakkari’de üniversitede okusun, Iğdır’daki üniversitede, Şırnak’taki üniversited okusun. Biz oraları mahrum bırakmadık, oralara da üniversitemizi yaptık. Yani öğrenci üniversiteye gideceğine hocalarımız öğrencilerimizin olduğu o illere gitsin. ‘Batı’da ne varsa Doğu’da da o olacak’ dedik ve biz bunu başardık.

YURT KAPASİTEMİZİ ARTIRDIK: Yurt kapasitemizi 183 binden 756 bine çıkardık, gençlerimizin maddi destek talebi vardı burs ve kredi miktarını lisansta 45 liradan 850 liraya yükselttik. Göreve geldiğimizde 45 liraydı. Şimdi 850 lira. Gençlerimizin spor tesisi talebi vardı, en küçük yerleşim birimlerimize kadar binlerce salon ve saha inşa ettik. Gençlerimizin temsil talebi vardı, seçilme yaşının önce 30’dan 25’e sonra 18’e indirdik. Niye? İstedik ki yaşlandıktan sonra değil; 18 yaşındaki genç politika nasıl yapılır, ülkemize nasıl yön verilir onu bizzat gelsin parlamentomuzda yaşasın ve yapsın. Şu an bu var. Gençlerimiz vakit geçirecekleri ve kendilerini geliştirecekleri yer talebi vardı; 399 gençlik merkezi açtık.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL