Ekonomi Genel Siyaset

Erdoğan’ın temelini attığı fabrika sökülüyor

’10 bin kişi istihdam edilecek’ denilerek temeli üç yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri tarafından atılan BMC’nin Sakarya’daki fabrikası sökülüyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani..

Erdoğan’ın temelini attığı fabrika sökülüyor

’10 bin kişi istihdam edilecek’ denilerek temeli üç yıl önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri tarafından atılan BMC’nin Sakarya’daki fabrikası sökülüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani ve bakanların katıldığı törenle temeli atılan BMC’nin Sakarya Karasu’daki fabrikasında söküm işlemleri başladı. Deniz kenarındaki Hazine arazisine yapılan projede 10 bin kişilik iş sözü lafta kaldı. Hibe araziye konut yapılacağı iddiasına ise tepki geldi.

Fabrika için Karasu’da deniz kenarında bulunan 2 bin 200 dönümlük Hazine arazisi BMC’ye 10 bin kişinin istihdam edileceği garantisiyle yaklaşık üç yıl önce 49 yıllığına hibe olarak verilmişti. Erdoğan temel atma töreninde yaptığı konuşmada “Bu tesiste tank fabrikası, zırhlı araç ve askeri kamyon fabrikası, ticari araç ve motor fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak BMC üretim üssü  tüm etaplarıyla üretime geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak. Yine tesisin bütün üniteleriyle hizmete girdiğinde ülkemiz ekonomisine senelik 5 milyar dolarlık bir katma değer oluşturmasını bekliyoruz. Kendi ihtiyaçlarımız haricinde katar başta olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesine yıllık 1 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştirmeyi planlıyoruz. tamamı 2023 senesinde hizmete girecek bu devasa üretim üssünün 100 bin metrekarelik ilk fazının temelini atıyoruz. Sakarya Karasu’ya şehrimizle birlikte tüm Türkiye’nin iftihar kaynağı olacak muhteşem bir yatırım tesisini kazandırmış olacağız” demişti.

O dönem BMC Yönetim Kurulu Üyesi olan Taha Yasin Öztürk ise fabrikanın 2020 başında hizmete gireceğini söylemişti.

TOSYALI HOLDİNG YATIRIMDAN VAZGEÇTİ

2021 yılının haziran ayında BMC’nin Ethem Sancak ve Talip Öztürk’e ait yüzde 50.1’lik hissesi resmen Tosyalı Holding’e satıldı. Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın haberine göre BMC’yi devralan Tosyalı Holding ise Karasu’da firmaya tahsisli araziye yatırım yapmaktan vazgeçti. Tosyalı’nın kararının ardından fabrika inşaatının söküm çalışmaları başladı. Fabrika parçalarının kamyonlarla Ankara’nın Kahramankazan ilçesine götürüleceği öğrenildi.

ÖZKOÇ: EN BÜYÜK SOYGUNLARDAN

“Cumhuriyet tarihinin en büyük soygunlarından bir tanesidir” diyen CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, şu soruları yöneltti:

“Erdoğan, neden Ethem Sancak’ı BMC’yi almakla görevlendirdi? Neden BMC için bizzat Katar Emiri’ni aradı, kefil oldu? 2014’te TMSF’den arsa değerinin yarısına 751 milyon liraya alınan BMC’nin yarı hissesi, nasıl bir ay sonra 300 milyon dolara Katar ordusuna satıldı? Neden hiçbir tecrübesi yokken Milli Tank ihalesi verildi? Neden Tank Palet Fabrikası 5 kuruş bedelsiz çekildi, 2 milyon metrekare hazine arazisi 1,5 milyar lirayı aşan teşvik sağlandı? Talip Öztürk ve Ethem Sancak’ın hisseleri Tosyalı’ya neden ve nasıl 480 milyon dolara satıldı? Parayı Cebine koyanlar ne yaptı? Neden Ethem Sancak hain ilan edildi ve paralar şimdi nerede?”

ÜSTÜN: HESABINI SORACAĞIZ

Gelecek Partisi Seçim ve Hukuk İşleri Başkanı Ayhan Sefer Üstün ise deniz kenarındaki arsaya konut yapılacağı iddiaları üzerinde durarak, “Bu araziyi ne zaman gerçek sahibi olan Karasululara, Sakaryalılara ve Tür milletine iade edeceksin? Sen itibarlı bir işadamısın, geçmişi temizleyecek biri olma. Araziyi sahiplerine iade et. Bu arazide üretim değil konut, otel yapılacağını duyuyoruz. Biz buna izin vermeyeceğiz. Burası, tank yapılmak üzere milletim imkanlarından alınarak size verildi. Tank üretmeyecekseniz derhal devredin. İktidara geldiğimizde hukuk ve mahkemeler yoluyla bu arazinin santimetresini dahi sizde bırakmayacağız ve hesabını soracağız” dedi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL