Siyaset

Et ve Süt Kurumu’na alınmayan Kemal Kılıçdaroğlu, kapıda açıklama yaptı: Beslenme temel bir haktır

“Tarım Bakanı’nın dünyadan haberi yok” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Evlatlarımızın beslenme hakkını konuşmak için devletimizin şerefli bürokratlarına gideceğim. Gerisi onlara kalmış” dediği Et ve Süt Kurumu yetkilileri tarafından binanın..

Et ve Süt Kurumu’na alınmayan Kemal Kılıçdaroğlu, kapıda açıklama yaptı: Beslenme temel bir haktır

“Tarım Bakanı’nın dünyadan haberi yok”

“Beşli çeteye vereceğine…”

Aydın Kasaplar ve Celepler Odası Başkanının dün yaptığı bir açıklamada, “Damızlık hayvanlar, süt inekleri kesiliyor. Kesile kesile nereye kadar gidecek bu. Yarın damızlık hayvanlar bittiğinde dana sıkıntısı, et sıkıntısı başlayacak. Süt ve hayvansal ürünleri, kısacası içecek ayranı bile bulamayacağız. Hayvancılık sektörünün, üreticinin sırtındaki yükün, tepesindeki balyozun artık inmesi gerekir. Milletin gücü kalmadı” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu kişinin bir siyasetçi değil üretici olduğunun altını çizdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Bugün süt üreticileri perişan. Markete gittiğiniz zaman kutu sütü 15 liradan alıyorsunuz. Bir kilo kıyma 100 liraya dayandı, 98 lira. Hangi asgari ücretli kıyma alabilecek, hangi asgari ücretli veya geliri olmayan bir aile çocuğuna düzenli süt alabilecek? Bu nedenle biz daha önce yaptığımız gibi Ramazan Bayramı’ndan sonra ‘Milletin Sesi’ mitinglerine yeniden başlayacağız. Millet kürsüye çıkacak ve kendi sorunlarını anlatacak. Saray ve sarayın yetkilileri bunu ne kadar duyarlar, ne kadar görürler bilmiyorum ama açık ve net söylüyorum, benim yaptığım çağrı bu ülkedeki insanların refahı içindir. Benim yaptığım çağrı bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi içindir. Benim yaptığım çağrı Türkiye’de siyaset kurumunun halkın gözünde saygın olmasını sağlamaktır. Benim yaptığım çağrı, eğer 21. yüzyılın Türkiye’sinde bir çocuk yatağa aç giriyorsa bu Türkiye’nin itibarına gölge vurur. Ben Türkiye’nin itibarını aynı zamanda koruyorum. Et ve Süt Kurumu çiftçinin, üreticinin yanında olmalı. Et ve Süt Kurumunu, onun kaynaklarını birilerine peşkeş çekerseniz, onun kaynaklarını üreticiye değil birilerine tahsis ederseniz çocuklar yatağa aç girer. Bu nedenle çağrımı yineliyorum, beşli çeteye sağladığın imkanları, milyonlarca doların binde birini üreticiye verirseniz bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmez

“Burası bağımsız bir kurum”

“Neden Tarım ve Orman Bakanlığına gitmediniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Burası bağımsız bir kurum. Et ve Süt Kurumu burası. Et ve Süt Kurumu burası bir KİT. Et ve Süt Kurumu aynı zamanda KİT Komisyonunda bütün milletvekillerine gelip hesap veren kurumdur. Dolayısıyla buraya gelmek et ve süt açısından da son derece değerli onun için geldim” dedi.

Randevu almadan gittiğine yönelik eleştiriler de hatırlatılan Kemal Kılıçdaroğlu, “Randevu için telefon ettim. Randevu verilmedi şu ana kadar” açıklamasını yaptı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin “Gıda sektörü siyasete alet ediliyor” dediğinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

Sayın Bakan siyasetin ne olduğunu bilmiyor. Otobüse binen kişi siyaset kararı aldığı için otobüse biner ve bedelini öder. Çiftçi destek görmezse sağlıklı üretim yapamaz. Desteği sağlayacak olan siyaset kurumudur. Çiftçinin, üreticinin, besicinin saray hükümetinden 211 milyar Türk lirası alacağı var. 211 milyar lira gasbedilmiştir, 211 milyar lira beşli çeteye tahsis edilmiştir

CHP lideri açıklamasının ardından kurumun önünden ayrıldı.

Et ve Süt Kurumu’nda açıklama

Et ve Süt Kurumu (ESK), Kılıçdaroğlu’nun kuruma alınmaması sonrası sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun 6 Nisan Çarşamba günü kendilerini arayarak randevu talep ettiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Randevu talebine 7 Nisan Perşembe günü geri dönülmüş, ‘Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişci ile görüşmeniz daha uygun olur, zira sizlerin muhatabı kendisidir. Sayın Bakanımız gerekli görürlerse o görüşmeye bizleri de davet eder.’ cevabı verilmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu’nun verilen bu cevaba rağmen Et ve Süt Kurumunun önüne gelerek basın açıklaması yapmasını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

https://twitter.com/etvesutkurumu/status/1512363443877257220?s=20&t=pUEduWF8-9r5798cyd3VCA

Dün akşam duyurmuştu

Kılıçdaroğlu dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Çocukların beslenme hakkının korunmasını konuşmak üzere Et ve Süt Kurumu’ndan randevu istedim. Herhalde bir yerlerden izin alamadılar ki ses yok! Evlatlarımızın beslenme hakkını konuşmak için yarın saat 10.00’da devletimizin şerefli bürokratlarına gideceğim. Gerisi onlara kalmış” ifadelerini kullanmıştı.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL