Nilüfer AYDEMİR Yazarlar

Gözümüz Aydın Çiftçi Battı!

“Ankara, Ankara güzel Ankara, Seni görmek ister her bahtı kara. Senden yardım umar her düşen dara Yetersin onlara güzel Ankara.” Aka Gündüz-Ankara Marşı Tarımda şirketleşme devri başlıyor, daha doğru bir ifade ile..

Gözümüz Aydın Çiftçi Battı!

Ankara, Ankara güzel Ankara,

Seni görmek ister her bahtı kara.

Senden yardım umar her düşen dara

Yetersin onlara güzel Ankara.”

Aka Gündüz-Ankara Marşı

Tarımda şirketleşme devri başlıyor, daha doğru bir ifade ile küçük aile işletmelerinin yerini büyük sermayeli şirketlerin alacağı döneme geldik çattık. 

Son yapılan Tarım Şurası  öncesi dile getirilenleri ve sonrasında yayınlanan bildirisini iyi analiz etmenizi bir kez daha salık vereceğim.. Ne demişlerdi? “Kooperatifleşme istemezuk,  şirketleşme isteruz!”

Öncelikle, bindiği dalı kesen sözde mağdur çiftçiye önderlik yapan, onlara inanıp da peşi sıra yürüyen, halen mevcut iktidara ümidini bağlayan çiftçimize geçmiş olsun. Kendi topraklarının amelesi, kendi hayvanlarının bakıcısı olmaktan ötesi … muamma!

 Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile yapılmaya başlanan haciz işlemi sonrası İcra ve iflas kanunu gereği hapis cezası bile gündeme gelmişken çiftçi için görünen köy pardon mahalle kılavuz istemeyecek değil mi? Zira TKK basın açıklamasını yayınladı ve dedi ki konu bizlik değil yasal ..Yasa dışı ne yapılıyor ki zaten ülkemde?

Sözleşmeli Tarım’ın piyasacılığına karşı Toplum Destekli Tarım önerimiz halen geçerli zira ekonomistlerin “stagflasyon” olarak nitelendirdiği durgunluk, enflasyon ve de işsizliğin birlikte görüldüğü bir dönemin yaşandığı şu dönemde TUİK verileri geçtiğimiz Temmuz-Eylül ayı için şöyle;

2021 yılı III. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 671 bin kişi artarak 28 milyon 996 bin kişi, mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı ise 0,8 puanlık artış ile %45,4 oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %11,7’dir.”

Türkiye’de eğitimde 18 milyon 85 bin öğrenci ile 9 milyon 187 bin emekli bulunmaktadır. Çalışabilir düzeyde ortalama 33 milyon insanımızın sadece (ortalama )29 milyonun istihdam edildiği ise bilinmektedir. Emeklilerin çoğunun emekli olmasına karşın çalıştığı, lise veya üniversite de ki öğrencilerin ise part time çalıştığı, orman muhafaza, müstahdem gibi geçici işlerde istihdam edilenlerin olduğu ülkemde bu verilerin ne kadar sağlıklı olduğunu düşünmenizi isterim. 

TUİK verilerine göre TÜFE Ekim ayı enflasyonu % 19,89, gıda enflasyonu % 27, 41 olarak kaydedilmişti. Kasım ayı için rakamları sabırla bekliyoruz..

Durgunluğa gelince stokçular konusunda veryansın eden devletin en üst kademesinin veryansın edişi ortada… Kime sorarsanız “satmaktansa malım beklettikçe daha fazla gelir getiriyor” dendiği için malzeme almıyoruz/alamıyoruz. 

Sonuç olarak çiftçi battı, tarihinde ilk kez bu ülkede bir olmaz oldu ve çiftçi üretemez hale geldi… kurtuluşu ise kooperatifleşerek birleşmekten geçmektedir. 

n.aydemir  

1 Aralık 2021- Çal/Denizli nilay06adu20@gmail.com 

Kaynak: www. tuik.gov.tr

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL