Siyaset

Hangi aşiretler CHP’ye katıldı?

Geçmişte AK Parti ile hareket eden aşiretlerin CHP’ye katılımları siyasette gündem oldu. Konu son olarak Hakkari’den Diri Aşireti Kanaat Önderi Faris Diri’nin katılımı ile gündeme geldi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Doğu..

Hangi aşiretler CHP’ye katıldı?

Geçmişte AK Parti ile hareket eden aşiretlerin CHP’ye katılımları siyasette gündem oldu. Konu son olarak Hakkari’den Diri Aşireti Kanaat Önderi Faris Diri’nin katılımı ile gündeme geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Doğu Masası” çalışmaları kapsamında partiye yeni katılımlar devam ediyor. Son olarak dün Hakkari’den Diri Aşireti Kanaat Önderi Faris Diri, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek CHP’ye katıldı. CHP Genel Başkanı, Faris Diri ve beraberindeki heyeti kabulünde rozet taktı. Görüşmede Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile Parti Meclisi Üyesi ve Doğu Masası Koordinatörü Devrim Barış Çelik de yer aldı.

CHP bir süredir Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla kurulan Doğu Masası aracılığı ile aşiret liderleri ve eski AK Partili ailelerle temaslar yürütüyordu. Hakkari Yüksekova ve Esendere bölgesinde etkili olan Diri aşireti, AK Parti’ye verdiği destekle de tanınıyordu. Diri aşireti aynı zamanda Kurtuluş Savaşı sırasında yapılan Erzurum Kongresi’ne bölgeden katılan iki aşiretten biri.

Daha önce de benzer çalışmalar kapsamında görüşülen aşiretlerden Muş’ta 2015’te AK Parti milletvekili aday adayı olan Fatih Cengiz, Badikan aşiretine mensup 2 bin 500 kişiyle birlikte CHP’ye katılmıştı.

Sözcü’den Orhan Bozkurt’un haberine göre Suruç’taki Dına, Şedadi ve Asi Aşiretleri de AK Parti’den desteklerini çekip CHP’ye katılan aşiretler arasında yer alıyor. Son olarak bölgenin en büyük aşiretlerinden olan ve aşiretlerinin nüfusunun 2 milyona yakın olduğunu ifade eden Van Ertuşi aşireti lideri İskender Ertuş CHP’ye üye olmuştu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, son olarak katıldığı bir televizyon programında Doğu Masası çalışmalarıyla ilgili şunları söylemişti:

“Belki şaşıracaksınız ama Doğu ve Güneydoğu’da AKP’den çok sayıda vatandaş partimize üye oldu ve üye olmaya da devam ediyor. Çok ciddi bir altyapımız var. AK Parti’nin neler yaptığını vatandaş görmeye başladı, doğu ve güneydoğuda da görmeye başladı.

Geçmişte biraz sıkıntımız vardı, bölgede dayanışma kültürünü genişlememiştik, şimdi çok iyi bir noktadayız, partiye gençler kadınlar üye oluyorlar, ciddi aşiretler var onlar CHP’ye sempati duymaya başladılar. Onlar da Türkiye’nin gidişatını beğenmiyorlar, onlar kurtuluşu biz de arıyorlar.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL