Genel SonDakika

Hasta tutuklu ve hükümlüler için ‘şartlı tahliye’ çalışması

Adalet Bakanlığı, ileri derecede hasta olan tutuklu ve hükümlüler için ‘şartlı tahliye’ düzenlemesi yapmayı planlıyor. ‘Doktorların kelepçeli muayene’ yetkisi de kaldırılacak. Adalet Bakanlığı’nın, cezaevlerinde kalması uygun olmayan ağır hasta ve..

Hasta tutuklu ve hükümlüler için ‘şartlı tahliye’ çalışması

Adalet Bakanlığı, ileri derecede hasta olan tutuklu ve hükümlüler için ‘şartlı tahliye’ düzenlemesi yapmayı planlıyor. ‘Doktorların kelepçeli muayene’ yetkisi de kaldırılacak.

Adalet Bakanlığı’nın, cezaevlerinde kalması uygun olmayan ağır hasta ve tutukluların ‘şartlı tahliyesine’ ilişkin bir düzenleme üzerinde de çalıştığı öğrenildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, mevcut koşullarda ağır hasta olan tutuklu ve hükümlülerin ‘şartlı tahliyesine’ Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) hazırladığı raporlar sonucu karar veriliyor. Bakanlık, kurumun bu yetkisi üzerinde bir düzenleme yapmayı öngörüyor. Bu düzenlemeyle yaklaşık altı yıldır cezaevinde olan Aysel Tuğluk’un da ‘şartlı tahliye’ edilebileceği ifade ediliyor.

DOKTORLARIN KELEPÇELİ MUAYENE YETKİSİ KALDIRILACAK

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Yapıcı, geçen ay tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan bir mektup kaleme aldı ve cezaevinde bulunduğu sürede, sağlık sorunları nedeniyle götürüldüğü tüm muayenelerde kelepçeli olduğunu ve diş hekiminde bile kelepçenin çıkarılmadığını açıkladı.

Yapıcı’nın mektubunun kamuoyunda tartışılması üzerine Adalet Bakanlığı olayla ilgili araştırma başlattı. Tutuklu ve hükümlülerin karşılaştığı ‘kelepçeli muayene’ uygulaması 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yasa’da yer alan ve ‘Zorlayıcı araçların kullanılması’ başlıklı 50. maddeden kaynaklanıyor. Söz konusu maddede, ‘Hekimlerin talimat ve gözetiminde olmak üzere tıbbi nedenlerle kelepçeli muayene yapılabilir’ hükmü yer alıyor.

EKİMDE MECLİS’TE

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışma sonucu yasadaki 50. maddenin düzenleneceği öğrenildi. Buna göre, ‘doktorların kelepçeli muayene’ yetkisi kaldırılacak. Söz konusu düzenlemenin ekimde teklif olarak TBMM’ye sunulacağı, ancak teklifte ‘terör örgütüne üye olmak’ suçundan ve ‘karşısındakine zarar verebilecek derecede şiddet eğilimi gösteren’ hükümlü ve tutukluları kapsamayacağı belirtiliyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL