Ekonomi Genel

Hazine’den yeni açıklama: Birinci öncelik enflasyon

Hazine’nin yeni tedbirler alınacağını açıklaması sonrası bakanlıktan bu sabah yeni bir açıklama geldi. “Zorunlu kamu giderleri dışındaki tüm alanlarda kontrol süreçleri etkinleştirilecek” denildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün gece yaptığı..

Hazine’den yeni açıklama: Birinci öncelik enflasyon

Hazine’nin yeni tedbirler alınacağını açıklaması sonrası bakanlıktan bu sabah yeni bir açıklama geldi. “Zorunlu kamu giderleri dışındaki tüm alanlarda kontrol süreçleri etkinleştirilecek” denildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün gece yaptığı açıklamalara bir yenisini daha ekledi. Enflasyonun tüm dünyada yüksek olduğu ifade edilen açıklamada, “Enflasyonla mücadele birincil önceliğini korumaktadır” denildi.

Bakanlığın sosyal medya hesabı Twitter’dan yapılan açıklama şöyle, “Son dönemde tüm dünyayı etkisi altına alan küresel enflasyonist süreçten ülkemiz de etkilenmektedir. Bununla birlikte makro ekonomi politikamızda enflasyonla mücadele birincil önceliğini korumaktadır. Bu mücadelede kurumlar arası eşgüdümün önemi açık olup tüm kurumlarımız attığı adımlarda ortak mücadele anlayışıyla hareket etmektedir.

Beklentilerin yönetimi kapsamında ekonomide atılan adımlar ekonominin tüm paydaşlarıyla şeffaf ve eş zamanlı bir şekilde paylaşılacaktır. Maliye politikasında program hedeflerinden sapmadan büyüme, istihdam ve özellikle gelir dağılımını önceleyen uygulamalar devam edecektir. Kamu harcamalarında etkinliği artırarak, tasarruf sağlanacaktır. Zorunlu kamu giderleri dışındaki tüm alanlarda kontrol süreçleri etkinleştirilecek, böylece kamu harcamalarında etkinlik artırılarak tasarruf sağlanacaktır. Serbest piyasa kurallarından taviz vermeden, Türk Lirası kullanımını ve cazibesini artıracak uygulamalara devam edilecek.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL