Nilüfer AYDEMİR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

“Ayarını bozduğun kantar gün gelir seni de tartar” Bu hafta sizlerle iklim değişikliği başlığı altında bir giriş yapalım istiyorum..   İklimi önce tanımlayalım; “bir yerin uzun bir süre gözlemlenen sıcaklık,..

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

“Ayarını bozduğun kantar gün gelir seni de tartar”

Bu hafta sizlerle iklim değişikliği başlığı altında bir giriş yapalım istiyorum..

 

İklimi önce tanımlayalım; “bir yerin uzun bir süre gözlemlenen sıcaklık, nem, hava basıncı, rüzgâr, yağış, yağış şekli gibi meteorolojik olayların ortalamasına verilen isimdir.”

Ülkemiz, Karasal İklim, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz iklimi… ile birlikte geçiş iklimleri dahil 4 mevsimin (?) yaşandığı bir coğrafi konumdadır.

 

“İklim değişikliği” ise; beşeri faaliyetler sonucu orman yangınları, mera, yatlak veya yeşil alanların talan edilmesi, tatlı su kaynaklarının kirletilmesi, artan betonlaşma, ekosisteme müdahaleler ile C2O gibi ısıyı tutan gazların atmosferde artmasıyla oluşan ve atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıkların artmasına bağlı değişikliklerdir.

Dünyamızda 2100 yılına kadar en 1 ila 3,5 derecelik bir sıcaklık artışı olacağı öngörülmektedir. Bunun sonucu olarak, su kaynakların yanlış yönetimi sebebiyle su kıtlığı ve buharlaşma artışı, kuraklık, açlık, çölleşme, bozulan yağış rejimi ile seller, taşkınlar, değişen hava koşulları ile fırtınalar, kasırgalar… Eriyen buzullar ile deniz seviyesinin yükselmesi ve son 2 yıldır ekonomiden sosyal hayatımıza kadar her alanı etkileyen covid-19 gibi biyolojik kökenli salgınlar bizi beklemektedir.

Bu şu demektir. İklim değişikliği, turizmden gıda güvenliğine, insan sağlığından bitki ve hayvan türlerinin korunmasına kadar çok geniş ve kapsamlı sorunlar doğuracaktır.

Bu sorunlar ile başa çıkmak için çevre ve şehircilik bakanlığı önüne eklenen “iklim değişikliği” ibaresi çözüm olacak mı dersiniz?

 

Devam edeceğiz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL