Genel Siyaset

İmamoğlu: Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir ancak ölmemiştir

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir ancak ölmemiştir. Toplumda demokratik normlara özlem azalmamış artmıştır” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’da düzenlenen Münih..

İmamoğlu: Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir ancak ölmemiştir

Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan İBB Başkanı İmamoğlu, “Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir ancak ölmemiştir. Toplumda demokratik normlara özlem azalmamış artmıştır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Almanya’da düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı’nda “Şehirlerin Rolü: Demokraside Ezber Bozanlar” başlıklı oturuma konuşmacı olarak katıldı.

“Size İstanbul halkının selamlarını getirdim” diyen İmamoğlu, “İki gerçekle başlamak istiyorum. Birincisi; İstanbul bir Avrupa şehridir. 16 milyon nüfusu, 1 milyonun üzerinde göçmenle birçok Avrupa ülkesinden büyüktür. Avrupa, İstanbul’dan başlar. Bu yüzden tarihte de imparatorluklar, medeniyetler arası bir köprü olmuştur. İkinci vurgulamak istediğim; İstanbul demokrasiye aç, demokrasiyi arzulayan bir şehirdir” şeklinde konuştu.

’16 MİLYON İSTANBULLUNUN DEMOKRASİ ÖZLEMİNİ TEMSİLEN’

Şehirleri, “demokrasilerin nefes aldığı yerler” olarak tanımlayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“İstanbul’un hikayesi de tarihin her aşamasında çok renkli, çok sesli, özgürlük isteyen bir şehrin hikayesidir. Ben, bugün aranızda, sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni değil, 16 milyon İstanbullunun demokrasi özlemini de temsilen duruyorum. Malumunuz, 2019 yılındaki İstanbul seçimleri gerek seçimin iptal süreci gerek daha sonra seçimin ezici çoğunlukla yeniden kazanılması anlamında, tüm dünyada Türk halkının demokrasiye olan özleminin bir sembolü olarak görüldü. Biz bu değerli misyonu gururla taşıyarak her geçen gün büyütmeye uğraştık.”

‘İSTANBUL’UN EN DEMOKRAT BELEDİYE BAŞKANI OLMAKTA KARARLIYIM’

İstanbul’un en demokrat belediye başkanı olmak istediğini dile getiren İmamoğlu, “Bu anlamda İstanbul’un en demokrat belediye başkanı olmaya kararlıyım. Gayemiz, İstanbul’un mutlu insanların yaşadığı ve özgürlükleri tadabildiği bir şehir olması” dedi.

Seçimi kazandıktan sonra kent konseyleri kurulduğunu belirten İmamoğlu, “İktidara geldiğimiz Haziran 2019’dan bu yana, şehir yönetimini çoğulcu, katılımcı, demokrat prensipler etrafında yeniden tanzim ettik. Kent konseylerini kurduk, kadınların temsilini arttırdık. Benim 3 tane genel sekreter yardımcım kadın. Bizler, bunu sadece İstanbul halkı bunu istediği için değil, Türkiye’nin gözü üzerimizde olduğu için yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRASİ MÜCADELESİNİ HAFİFE ALMIYORUZ’

Umutsuzluğu kapılmadıklarını söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Bizler, demokrasi mücadelesini hafife almıyoruz. Ama umutsuzluğa da kapılmıyoruz. Türkiye’de demokrasi sakat görülebilir ancak ölmemiştir. Kurumlar yıpranmış olabilir, ancak toplumda Avrupa değerleri ve demokratik normlara özlem, azalmamış artmıştır. Bunu görebilmeniz için, hepinizi en kısa zamanda İstanbul’a davet etmek istiyorum. Tüm zorluklara rağmen Avrupa’daki en sıcak demokrasi mücadelelerinden birini de görmüş olacaksınız” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL