Ekonomi Genel

Ipsos anketi: Halkın yüzde 86’sı ‘ekonomik durum kötü’ diyor

Global Ipsos’un son araştırmsına göre, halkın yüzde 86’sı ekonomik durumun kötü olduğunu belirtti. Ipsos’un temmuz ayı araştırması, ekonomik krizin halk üzerindeki derin etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre 27 ülke içinde halkı..

Ipsos anketi: Halkın yüzde 86’sı ‘ekonomik durum kötü’ diyor

Global Ipsos’un son araştırmsına göre, halkın yüzde 86’sı ekonomik durumun kötü olduğunu belirtti.

Ipsos’un temmuz ayı araştırması, ekonomik krizin halk üzerindeki derin etkisini ortaya koydu. Araştırmaya göre 27 ülke içinde halkı en çok fakirlik endişesi yaşayan ülke Türkiye. Halkın sadece yüzde 14’ü “Ülkenizde ekonominin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “İyi” yanıtını verdi. İki yanıt seçenekli bu soruda yüzde 86 ekonominin durumunun kötü olduğunu belirtti.

SON 10 YILIN EN DÜŞÜK SKORU

Ipsos, araştırmanın bilgi notunda bunun Türkiye için araştırmanın yapılmaya başladığı 2012 yılından beri ortaya çıkan en düşük skor olduğunun altını çizdi.

Tüketici güveni en dipteki ülkelerde ise Polonya’da yüzde 38,5, Arjantin’de yüzde 36,3, Macaristan’da yüzde 34,7 ve açık ara sonuncu Türkiye’de yüzde 27.

HER 2 KİŞİDEN 1’İ FAKİRLİK ENDİŞESİ YAŞIYOR

Türkiye’de temmuz itibarıyla neredeyse iki kişiden biri fakirlik endişesi yaşıyor. Araştırmanın detaylarında 27 ülke vatandaşlarına ülkelerindeki en önemli sorun düzenli olarak soruluyor. Fakirlik ve sosyal eşitsizlik konusunda Türkiye’de son 1 ayda endişe düzeyi 7 puan ile rekor seviyede arttı. Yüzde 46’lık skorla Türkiye, 27 ülke arasında sosyal eşitsizlik ve fakirlik endişesinin en yoğun olduğu ülke olarak dikkat çekti. Global ortalamada fakirlik endişesi yüzde 33.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL