Genel Siyaset

İsmail Saymaz: İsmailağa cemaatinde post kavgası başladı

Gazeteci İsmail Saymaz, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ölümü sonrası İsmailağa Cemaati’nde yaşananları anlattı. İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan önce “En çok sorulan sorulardan birisi, efendi..

İsmail Saymaz: İsmailağa cemaatinde post kavgası başladı

Gazeteci İsmail Saymaz, Mahmut Ustaosmanoğlu’nun ölümü sonrası İsmailağa Cemaati’nde yaşananları anlattı.

İsmailağa cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun cenazesinde oğlu Ahmet Ustaosmanoğlu, cenaze namazını kıldırmadan önce “En çok sorulan sorulardan birisi, efendi hazretlerimiz kendisinden sonra kimi yerine bırakacak sorusu idi” demiş; babasının, kendisinin yerine dünürü Hasan Kılıç’ı temsilci ve cemaatin başı olarak vasiyet ettiğini açıklamıştı.

‘POST KAVGASI CENAZE KALDIRILDIKTAN SONRA BAŞLADI’

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, “İsmailağa’da post kavgası başladı” başlıklı yazısında cemaat içinde bu kararın nasıl alındığına dair bilgiler paylaştı.

Saymaz, yazısında şu bilgileri paylaştı:

“Aslında İsmailağa’nın resmî kararı cenazeden bir gün sonra alındı ve internet sitelerinde yayınlandı. Duyuruda ‘Cübbeli Ahmet’ lakaplı Ahmet Mahmut Ünlü, Ahmet Ustaosmanoğlu ve Hasan Kılıç’ın da aralarında olduğu yedi kişilik İstişare Heyeti’nin cemaatin meselelerini görüştüğü belirtiliyor.

Görüşme sonunda alınan karara göre…

Mahmut Efendi’nin 2003 yılında dokuz hocayı toplayarak, “Ben yaşlılığım sebebiyle bedeni takatten düşüyorum. Şayet emr-i hak vaki olursa yerime Hasan Kılıç Hoca Efendi’yi, ona da yardımcı olarak Mustafa Bilici Hoca Efendi’yi bırakıyorum” dediği belirtiliyor. Kararda, “Bundan sonra, tarikatımızın 37. halkası (şeyhi) Hasan Kılıç Hoca Efendi’dir” deniyor.

Duyuruyu yapan, Ustaosmanoğlu Ailesi’nin egemen olduğu İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı.

Yani, İsmailağa’nın iki merkezinden biri.

Şeyh Hasan Kılıç, Mahmut Efendi’nin sadece halifesi değil, dünürü de.

Mahmut Efendi’nin oğlu olan Ahmet Ustaosmanoğlu’nun kayınpederi.

Sanki şeyh atanmıyor da aile arasında söz kesiliyor.

Mahmut Efendi’nin bakımını üstlenen bacanağı Muhammed Keskin’in lideri olduğu, İsmailağa’nın ikinci merkezi sayılan Beykoz Çavuşbaşı’ndaki Marifet Derneği ise Kılıç’ın şeyhliğini tanıdığını henüz açıklamadı. Marifet’çiler suskun. Ustaosmanoğlu’nun eşinin Kılıç’a karşı olduğu ileri sürülüyor.

Post kavgasının Mahmut Efendi’nin cenazesi kaldırıldıktan hemen sonra başladığı vurgulanıyor. Örneğin Kılıç karşıtları, Mahmut Efendi’ye ait 2007 yılındaki bir videoyu dolaşıma soktu. Bu görüntüde Cübbeli Ahmet, hastane yatağındaki Mahmut Efendi’ye, kendisinden sonra kimin şeyh olacağını ima ederek, “Yazıya dökelim” diyor. Mahmut Efendi’nin “Nasip neyse o olur” dediği ve hiç kimseyi tayin etmediği savunuluyor.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL