Genel

İstanbul için ‘vortex’ uyarısı

İstanbul’da soğuk hava, kar yağışı ve kuvvetli rüzgarın gelecek hafta başına kadar sürecek. Kente ‘vortex’ uyarısı yapıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da yarından itibaren kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışının beklendiğini..

İstanbul için ‘vortex’ uyarısı

İstanbul’da soğuk hava, kar yağışı ve kuvvetli rüzgarın gelecek hafta başına kadar sürecek. Kente ‘vortex’ uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da yarından itibaren kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışının beklendiğini açıkladı.
Meteoroloji’den yapılan açıklamaya göre, kent genelinde yarından itibaren kuvvetli, yoğun kar yağışlarının, poyraz fırtınasının ve kuvvetli soğuk havanın etkili olacağı tahmin ediliyor.
Kar yağışının il genelinde aralıklarla kuvvetli (10-20 santimetre kar örtüsü), kentin kuzeyinde ve boğaz kesiminde kuzeydoğu yönlerden esecek kuvvetli rüzgar ve fırtına ile deniz etkili yoğun kar sağanakları (20 santimetre üzeri kar örtüsü) şeklinde olması bekleniyor.

İstanbul’da soğuk hava, kar yağışı ve kuvvetli rüzgarın, gelecek hafta başına kadar süreceği tahmin ediliyor.​​​​​​​

Meteorolojik tahminlerde bulunan forum sitesi olan Hava Forum ise İstanbul’da beklenen kar yağışına ilişkin okulların kapatılması önerisinde bulundu.

Hava Forum’un “Aybar Kar Fırtınası” adını verdiği sistemle ilgili yeni paylaşımda, “Aybar İstanbul ve çevresine yaklaştı. 5500 m sıcaklıklarında Avrupa’da Marmara dikkat çekiyor. Tam -42° var. Perşembe ve Cuma yoğun kar yağışları var. İstanbul Havalimanı ilk beyazlayan yerlerden olur. Okullar Perşembe ve Cuma günü tatil edilmeli. Cumartesi Vortex oluşabilir” denildi.

VORTEX NEDİR?

Vortex (Vorteks), Kuzey Yarı Küre’de saat yönünün tersine dairesel hareketle kendi ekseni etrafında dönen hava akımıdır. Girdap şeklindeki bu hava akımı, deniz üzerinden hareket ederek bol miktarda yağış toplar ve etkili olduğu bölgede kısa sürede bol yağış bırakır, ani fırtınaya neden olur.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL