Genel SonDakika

İstanbul’da yaşam maliyeti Çin basınında: Halk ekmek satışları arttı

Çin basını, İstanbul’da yaşam maliyetinin giderek yükselmesi sonucu halk ekmek satışlarının arttığını yazdı. İHE’nin günlük ekmek üretimini 1,5 milyondan 1,8 milyona çıkardığı bilgisine yer verildi. Çin basını, İstanbul’da yaşam maliyetinin..

İstanbul’da yaşam maliyeti Çin basınında: Halk ekmek satışları arttı

Çin basını, İstanbul’da yaşam maliyetinin giderek yükselmesi sonucu halk ekmek satışlarının arttığını yazdı. İHE’nin günlük ekmek üretimini 1,5 milyondan 1,8 milyona çıkardığı bilgisine yer verildi.

Çin basını, İstanbul’da yaşam maliyetinin yükselmesi nedeniyle halk ekmeklerine olan talebin arttığına ilişkin haber yayınladı. Haberde, “Ekmek, ülkedeki düşük gelir grubu için en önemli gıda maddesi haline geldi. İnsanlar uygun fiyata ekmek alabilmek için İHE büfelerinin önünde sık sık uzun kuyruklar oluşturuyor” denildi.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın haberine göre, İstanbul Halk Ekmek (İHE) Cebesi fabrikasında vardiya amiri Harun Çelebi, “Ekmek fiyatlarının yükselmesi nedeniyle halk ekmeğine talepte büyük artış var” dedi. İHE’nin İstanbul’un ekmek ihtiyacının yüzde 12’sini karşıladığı, günlük üretim kapasitesini ise 1,5 milyondan 1,8 milyona çıkardığı bilgisine yer verildi.

Haberde, İstanbul’daki ekmek fiyatlarına yapılan zam oranlarına da yer verildi. 210 gram ekmeğe kasım ayından bu yana üç kez zam yapıldığı, fiyatının 3 liradan 4 liraya yükseltildiği, İHE’nin ise 250 gram ekmeği 2 liraya sattığı belirtildi. İHE Başkanı Okan Gedik, Xinhua’ya yaptığı açıklamada, “Artan enerji giderleri, emtia fiyatları, iş gücü maliyeti ve döviz kuru etkileri sonucunda ciddi bir maliyet artışı ile karşı karşıyayız” dedi.

Türkiye’de yıllık enflasyon oranının yüzde 78,62 olduğu bilgisine de yer verilen haberde, Türk lirasının ABD doları karşısında bu yıl yüzde 25 değer kaybettiği belirtildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL