Dünya Genel Siyaset

İsveç ve Finlandiya NATO’ya resmi olarak başvurdu

İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği için resmi başvurularını yaptı. İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılmak için resmen başvuruda bulundu. Başvuru mektuplarını teslim alan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya..

İsveç ve Finlandiya NATO’ya resmi olarak başvurdu

İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği için resmi başvurularını yaptı.

İsveç ve Finlandiya, NATO’ya katılmak için resmen başvuruda bulundu. Başvuru mektuplarını teslim alan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine ilişkin Ankara’dan gelen açıklamalara değinen Stoltenberg, “Bütün sorunlar üzerinde çalışmaya ve hızlı sonuçlara varmaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

İki ülkenin NATO üyeliği taleplerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gülerde yaptığı açıklamada “Türkiye’ye yaptırım uygulayanların, bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz” demiş, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda ‘veto’ sinyali vermişti. Erdoğan, şöyle konuşmuştu:

“Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil. Bu süreç içerisinde biz terör örgütlerine karşıyız deseler bile, teröristleri teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var.  İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi, parlamentolarında teröristleri getirip orada bunları konuşturtuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında. Biz bunların neyine güveneceğiz? Türkiye’ye yaptırım uygulayanların, bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz.”

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL