Ekonomi Genel Siyaset

İYİ Parti’den Erdoğan’a ‘fındık’ çağrısı: Taban fiyatı 74 TL olarak açıkla

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması beklenen fındık fiyatı öncesinde açıklama yaptı, yeni sezon için 74 TL taban fiyat çağrısında bulundu. Dünyanın bir numaralı fındık üreticisi..

İYİ Parti’den Erdoğan’a ‘fındık’ çağrısı: Taban fiyatı 74 TL olarak açıkla

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması beklenen fındık fiyatı öncesinde açıklama yaptı, yeni sezon için 74 TL taban fiyat çağrısında bulundu.

Dünyanın bir numaralı fındık üreticisi olan Türkiye’de yeni sezon hazırlıkları başlıyor. Karadeniz bölgesinin Ordu ili başta olmak üzere fındık üreten illerde ağustos ayı başından başlayarak eylül ayına kadar yapılacak fındık mesaisi öncesinde yeni sezonun rekolte tahminleri art arda geliyor.

 

Fındık üreticileri yeni sezon için 85 TL taban fiyat çağrısı yaparken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın elde ettiği verilerle, 2022 sezonunda 759 tona yakın bir rekolte hesaplanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın (30 Temmuz) Ordu’da yapılacak toplu açılış törenine katılarak, fındık fiyatlarını açıklayacak.

 

‘FINDIK TABAN FİYAT EN AZ 74 TL OLMALI’

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanlığı, Erdoğan’ın açıklaması öncesinde yaptığı yazılı açıklama ile fındık taban fiyatının en az 74 TL olması için çağrıda bulundu.

 

İYİ Parti olarak fındık taban fiyatını belirlerken çiftinin maliyetinin de dikkate alındığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Çiftçilerin kullandıkları arazinin kira değerini, bahçe ve ekipmanların amortismanını, tesis yıpranma değerini yani çiftçilerimize yıllardır unutturulan bütün giderleri hesaba kattık. Hesapladığımız maliyetin üstüne fındık üreticimizin yüzü gülsün diye de yüzde 20 kâr ekledik. İşte bu yüzden İYİ Parti olarak çiftçimizin para kazanması ve emeğinin karşılığını alması için fındık fiyatının en az 74 TL olması gerektiğini söylüyoruz.”

 

Yapılan açıklamada, “Ülkemiz dünyada tekel olduğu fındıktan yalnızca 2.5 milyar dolar ihracat geliri elde ederken; bizim fındığımızı kullanan yabancı bir şirketin 10 milyar euro ciro yapmasının tek sebebi AKP iktidarında izlenen yanlış ve yanlı tarım politikalarıdır” denilerek, “Dünyada en fazlasının ve en lezzetlisinin ülkemizde üretildiği fındık ve onu alın teriyle üreten çiftçimiz işini bilmeyen politikacıların ve yabancı şirketlerin inisiyatifine bırakılamaz” diye devam edildi.

 

‘ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ UYGULA’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a fındık fiyatını 74 TL olarak açıklaması çağrısında bulunan İYİ Parti, konuya ilişkin ürettikleri çözümlerin de hayata geçirilmesini önerdi:

 

– Özellikle Giresun’da, Trabzon’da yaşlanmış bahçeleri gençleştirmek için çiftçimize destek olup fındıkta verimliliği sağla.

 

– Alan bazlı destekten üretim bazlı desteğe geçerek fındıkta üretimi ve verimliliği arttıracak bir teşvik mekanizması getir.

 

– Fındık Tanıtım Grubu’nda aldığın 300 milyon TL’yi geri ver ve fındık üreticisinin Türk fındığının dünyadaki marka değerini arttırmasına yardımcı ol.

 

– Fındık üreticimizi yurt içindeki ve yurt dışındaki güçlü lobilere karşı koruyacak denetleme ve düzenlemeleri getir. yurt dışındaki güçlü lobilere karşı koruyacak denetleme ve düzenlemeleri getir. Dünya devlerinin üretim zincirinin tamamına hâkim olmasını engelleyerek rekabet koşullarının çiftçimizin lehine oluşmasını sağla.

 

– Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Düzce’yi “Tarım Organize Bölgesi” olarak ilan edip Fındık Sanayi Üsleri kur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL