Genel

İYİ Partili Çıray’dan Gökçek hakkında suç duyurusu: Yaşasın Montrö

İYİ Partili Aytun Çıray, Melih Gökçek’in Lozan Anlaşmasına ilişkin sosyal medya paylaşımı hakkında suç duyurusunda bulundu, “Yaşasın Lozan! Yaşasın Montrö” dedi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Başdanışmanı İzmir Milletvekili..

İYİ Partili Çıray’dan Gökçek hakkında suç duyurusu: Yaşasın Montrö

İYİ Partili Aytun Çıray, Melih Gökçek’in Lozan Anlaşmasına ilişkin sosyal medya paylaşımı hakkında suç duyurusunda bulundu, “Yaşasın Lozan! Yaşasın Montrö” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Başdanışmanı İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Melih Gökçek’in Twitter üzerinden 16 Şubat 2022 tarihinde yaptığı, “Batum’u, Musul’u, Halep’i, Rakka’yı, Süleymaniye’yi ve Kerkük’ü Lozan’da satanlara lanet olsun… Bu toprakları yabancılara peşkeş çekenlerin mezarları ateşle dolsun inşallah…” şeklindeki paylaşımına tepki gösteren ve suç duyurusunda bulunan Çıray konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Lozan Barış Antlaşması görüşmelerini yürüten Türk heyetine, antlaşmayı imzalayan heyet başkanı İsmet İnönü’ye, Lozan’da barış şartlarının görüşülmesi için onu görevlendiren Mustafa Kemal Atatürk’e ve nihayet Lozan Barış Antlaşması’nı onaylayan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne aşağılayıcı bir dille yapılmış nefret dolu hakaretlerdir. Dolayısıyla Gökçek, bir şüpheli olarak, TCK mad. 301’de düzenlenen Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılama suçunu alenen işlemiştir. Gökçek bu hakaretleriyle aynı zamanda 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’un 1 ve 2’nci maddelerini de açıkça ihlal etmiştir.”

‘SUÇ DUYURUSUNU ŞENTOP’TAN BEKLEDİM’

Suç duyurusunu TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yapmasını beklediğini, fakat Şentop’un ‘görevini ihmal ettiğini’ belirten Çıray, “Bu nedenle bu suç duyurusunda bulunmakla kendimi hayatımın en onur verici görevlerinden birini icra etmiş sayıyorum. Açıklamamın ekteki suç duyurusu görseliyle birlikte Milletimizle paylaşmaktan da onur duyuyorum. Yaşasın Lozan! Yaşasın Montrö” ifadelerini kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL