Genel

Kaybolmaya yüz tutan el sanatlarını Çukurovalı kadınlar yaşatıyor

Adana’nın Çukurova Belediyesi’nin Kadın Sohbet ve Dayanışma Evlerinde kaybolmaya yüz tutan Türk el sanatlarını hem yaşatmaya çalışılıyor hem de ülke ekonomisine ve istihdama destek veriyor. Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’nün açtığı..

Kaybolmaya yüz tutan el sanatlarını Çukurovalı kadınlar yaşatıyor

Adana’nın Çukurova Belediyesi’nin Kadın Sohbet ve Dayanışma Evlerinde kaybolmaya yüz tutan Türk el sanatlarını hem yaşatmaya çalışılıyor hem de ülke ekonomisine ve istihdama destek veriyor.

Çukurova Belediyesi Tesisler Müdürlüğü’nün açtığı sepet örücülüğü kursu bu anlamda kadınların hayatlarını kolaylaştırarak, yeni beceriler geliştirmesini sağlıyor, hem de aile bütçesine katkıda bulunacak kazançlara imza atıyor.

Tesisler Müdürlüğü’nün, Mahfesığmaz Mahallesi’nde bulunan Zübeyde Hanım Kadın Sohbet ve Dayanışma Evi’nde açtığı sepet örücülüğü kursu, kadınların büyük ilgisini çekiyor. Hafta içi her gün verilen ve kaybolmakta olan Türk el sanatları içerisinde yer alan sepet örücülüğü kursuna katılan kadınlar, hem geleneksel yöntemleri öğreniyorlar, hem de modernizasyon teknikleriyle günlük hayata uyarlanan eşyaları üretiyorlar.

Önce teknik bilgilerle pratik yaparak eğitime başlayan kursiyerler, bunun üzerine kendi yetenek ve yaratıcılıklarını ekleyerek ortaya birbirinden güzel eşyalar ortaya çıkarıyor. Ürünleri ortaya çıkarmak için kullanılan malzemeler ise oldukça dikkat çekici. Doğal rattan olarak kullanılan malzeme, geri dönüşüm teknikleriyle gazete ve kağıtlardan oluşuyor. Böylelikle çöpe atılacak olan ya da önemini yitirmiş kağıt ve buna benzer malzemeleri ham madde olarak kullanan kadınlar, hiçbir ücret ödemeden, kendi malzemeleriyle ürünler ortaya çıkarıyor.

Sepet örücülüğü kursuyla ilgili bilgi veren el sanatları usta öğreticisi Yasemin Kutluk, sohbet evlerinde verdikleri kurslarla, kaybolmakta olan Türk el sanatlarını yaşatmaya çalıştıklarını anlattı. Kadınlarımıza yeni yetenekler aşılayarak, hem kendi aile bütçelerine, hem de ülke ekonomisine canlılık, istihdama katkı verdiklerini aktaran Yasemin Kutluk, tüm Çukurovalı ev hanımlarını bu tür kurslara katılmaya davet etti.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL