Genel Siyaset

Kılıçdaroğlu: Bizim oyları başka partilere yazmaya kalkışabilirler

Cumhurbaşkanı adaylarını Erdoğan’ın açıklamasına endekslemediklerini ifade eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim güvenliğiyle ilgili endişeleri olduğunu söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu,..

Kılıçdaroğlu: Bizim oyları başka partilere yazmaya kalkışabilirler

Cumhurbaşkanı adaylarını Erdoğan’ın açıklamasına endekslemediklerini ifade eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçim güvenliğiyle ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, kendisinin adaylığıyla ilgili ihtimalin altılı masada konuşulmadığını söyledi.

 

Cumhuriyet gazetesi yazarı Orhan Bursalı’nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın adaylığına kesin gözüyle bakılıyor, acaba altılı masa, kendi adayını ilan etmeyi Erdoğan’ın adaylığını açıklamasına mı endeksledi?” sorusu üzerine özetle şunları söyledi:

“Hayır, altılı masada öyle bir durum yok. Şu anda seçim sathı mailine girilmiş ve seçim kararı alınmış, açıklanmış değildir. Hükümetin seçimi ilan etmesi lazım. Dolayısıyla ortak adayı şimdiden açıklamanın da anlamı yok. (Kendi adaylığı) Bu konu masada hiç görüşülmedi, sadece şu görüşüldü: Cumhurbaşkanlığı ile ilgili gazetecilerden çok soru geliyor, o zaman biz cumhurbaşkanı adayının niteliklerini belirleyen bir paragraf yazalım diye konuştuk ve bunu yazıp ilan ettik.

 

Cumhurbaşkanlığı adaylığının çok fazla gündeme getirilmesi, aslında ekonomide yaşanan bunalımı toplumun gözünden kaçırma amacı taşıyor. Çünkü bu kadar ciddi konu varken, kim cumhurbaşkanı adayı olacak tartışmasını sürekli yaparsanız ve neden Cumhur İttifakı kendi adayını açıklamıyor diye sormazsanız, doğru olmaz. Erdoğan ne zaman açıklarsa ve seçim kararını ne zaman alırsa biz de o zaman adayı açıklarız.

 

Ülkenin içinde bulunduğu feci tablo fazla tartışılsın istenmiyor. Bu nedenle adaylık tartıştırılıyor. Ayrıca konuyu, cumhurbaşkanı adayı kim olacak noktasına indirmeyi de doğru bulmuyorum, sorun o değil ki, tek adam rejiminin gitmesi temel sorun.”

 

 

 

‘BÜTÜN OLASILIKLARA GÖRE EĞİTECEĞİZ’

Seçim güvenliği konusunu tekrar gündeme getiren CHP lideri, “Sandık açılırken acaba Millet İttifakı temsilcilerini bir yere gönderebilir miyiz arayışı içine girebilirler, oy toplamlarını değiştirmeye, bizim oyları başka partilere yazmaya kalkışabilirler. Bütün olasılıklara göre sandık temsilcilerimizi eğiteceğiz” dedi.

 

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL