Siyaset

Kılıçdaroğlu: Erdoğan zamları geri çekinceye kadar elektrik faturamı ödemeyeceğim

CHP lideri Kılıçdaroğlu, elektrik faturası ödemeyeceğini açıkladı: “Erdoğan, 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar, bugünden itibaren hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim.” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından video ile..

Kılıçdaroğlu: Erdoğan zamları geri çekinceye kadar elektrik faturamı ödemeyeceğim

CHP lideri Kılıçdaroğlu, elektrik faturası ödemeyeceğini açıkladı: “Erdoğan, 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar, bugünden itibaren hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından video ile açıklama yaptı.

Elektrik fiyatlarına gelen zamlara değinen Kılıçdaroğlu, videosunu “Neden elektrik faturalarınız şişirildi? Bir dilim kuru ekmeğinize kim göz dikti? Bu zulme ancak birlikte son verdirebiliriz. Buyurun bu ibret tablosunu konuşalım…” ifadeleriyle paylaştı.

“Kara Kış Fonu” çağrısını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Çok zor zamanlardan geçtiğinizi biliyorum. Durumun buraya gelmemesi için bu vurdumduymazlara aylarca seslendim. Bu saraylılar, temel bir insan hakkı olan haysiyet hakkını ve insana yaraşır bir yaşam hakkını sizlere tanımıyor. Saraylılar zengin hayatın tadını çıkarırken milyonlarca insan dayanılmaz bir şekilde artan yoksulluk ve geçim sıkıntısına tahammül etmek zorunda bırakılıyor. Aylardır bugünlerin kapıda olduğunu her fırsatta söyledim. Her fırsatta “Kara Kış Fonu” çağrısı yaptım. Dinlemediler, dinlemediler… Geldik fırtınanın gözüne” diye konuştu.

“Tüm bu durumun kökeninde hep aynı hikaye yatıyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Elektrik özeleştirmelerine bakacak olursanız, çok tanıdık isimleri orada da görürsünüz. Beşli çeteyi oraya da soktu Erdoğan. O çete ne yaptı, soydu süpürdü. Bu soygun biraz uzun hikaye. Ama çok isterlerse onu da anlatırız” ifadelerini kullandı.

 

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

KASA EKSİDE: Ne yapılıyor bu paralarla? Size son videomda on binlerce trollden bahsettim. Finanse edilen yandaş medyadan bahsettim. Eğitim vakfı maskeli paralel yapılardan bahsettim. Saraylı hayatından bahsettim. İşte bu paralar sizin cebinizden ödeniyor sevgili halkım. Eskiden de öyleydi ama şimdi tek bir farkla, artık kasa ekside. Elinizdeki avucunuzdakini artık çok hızlı bir şekilde almak zorundalar. Bundan dolayı agresif bir şekilde üstünüze geliyorlar. Sizden alınması gereken para kuru ekmek paranızdır.

ISPARTA’DA HANGİ ÇETENİN OLDUĞUNA BAKIN: Bakın Isparta günlerce dondu. Elektrik veremediler koca şehre. Bakın orada hangi çetenin olduğuna. Bu çeteler altyapıyı kışa hazırlamadıkları gibi, Isparta’ya giden yollar da onların olduğu için yolları da açmadılar.

YENİ ALGI HAREKETLERİNİ BEKLEYİN: Bu arada yeni algı hareketlerini de bekleyin sevgili halkım. Sizi soyup soğana çevirirken bir-iki algı manipülasyonu adımını da Erdoğan’a attıracaklar bugünlerde. Güya büyük lider Erdoğan müdahale edecek bu gidişata. Bıkmadılar bu algıcılıktan.

FON İÇİN ÇOK GEÇ, KDV YAZA KADAR YÜZDE 1 OLSUN: Neyse uzatmadan çözümlere geçeyim. Fon için artık çok geç. Ne yazık ki çok geç. Artık hızlıca kan kaybını durduracak önlemler alınmalı. Elektrik faturalarının üzerinde iki çeşit vergi var: Yüzde 5 elektrik ve hava gazı tüketim vergisi, yüzde 18 KDV. Yaza kadar KDV yüzde 1 olarak uygulanırsa vatandaşın her 350 liralık faturasında yaklaşık 50 liralık bir avantajı olacak. Buradan saraya seslenmek istiyorum: Derhal ama derhal KDV’yi yüzde 1’e indir. Senden bir çözüm beklentimiz yok. Sen bizi dinle ve kanamayı durdur, gerisini zaten biz seçim sonrası çözeceğiz.

BU ZULÜMDEN VAZGEÇ: Ayrıca 31 Aralık gecesi bizzat imzaladığın elektrik zammını da geri al. Faturalar 31 Aralık öncesine dönsün. Bu zammı sen yaptın, geri almasını da bileceksin. Bu zulümden vazgeç. Bırak insanlar rahat bir nefes alsın.

ERDOĞAN’A IBAN GÖNDERİN: Bir de pandemide zorda kalında IBAN vermesini biliyorsun ey Erdoğan. Bu seferde halk zorda. Halkımıza çağrı yapıyorum: @RTE Erdoğan yazın ve IBAN numaranız ile birlikte faturanızı gönderin. Hatta bir de etiket ekleyin; #sırasende deyin. Çünkü bu defa sıra kendisinde. Bakalım siz IBAN gönderince beyefendi ne yapacak, yardımınıza koşacak mı?

SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ: Son olarak da buradan halkın belediyelerine seslenmek istiyorum: Milletimizle hemhal olmak için başlattığınız askıda fatura hareketinizi, bu sefer asgari ücret altında geliri olan ailelerin faturalarına odaklanmak için başlatın. Halkın belediyeleri olarak bu ailelerin yanında olalım. Olalım çünkü olmaz isek Allah korusun ama bu kış açlık ölümleriyle bile karşılaşabiliriz. Bunu önlemek için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu geceyi şu iki sözle kapatayım: Erdoğan 31 Aralık’ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar ben bugünden itibaren gelecek hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim. Bu da böyle biline.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL