Genel Siyaset

Kılıçdaroğlu’ndan sorulara devam: Muhammed Ali’nin çiftliğini aldın, orası da mı öğrenci yurdu olacak?

Erdoğan ve çevresinin iki vakıf üzerinden ABD’ye para aktardığı iddiasına ilişkin açıklamasını sürdüren Kılıçdaroğlu “Muhammed Ali’nin çiftliğini aldın. Orası da mı öğrenci yurdu olacak?” diye sordu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve..

Kılıçdaroğlu’ndan sorulara devam: Muhammed Ali’nin çiftliğini aldın, orası da mı öğrenci yurdu olacak?

Erdoğan ve çevresinin iki vakıf üzerinden ABD’ye para aktardığı iddiasına ilişkin açıklamasını sürdüren Kılıçdaroğlu “Muhammed Ali’nin çiftliğini aldın. Orası da mı öğrenci yurdu olacak?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin TÜRGEV ve Ensar Vakıfları aracılığıyla ABD’de faaliyet gösteren TURKEN Vakfı’na para transferi yaptığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni sorular yöneltti. Halk TV yazarı İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, rakamların bugüne kadar gizlendiğini belirterek, “Suçluların telaşı içindeler” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklaması özetle şöyle:

METREKARESİ 10 BİN DOLAR, MANHATTAN ADASI’NDA ÖĞRENCİ YURDU MU OLUR?: Eğer yurt yapılacaksa koskoca Türkiye Cumhuriyeti devleti yapamıyor mu? Manhattan adasında öğrenci yurdu mu olur? 35 katlı bina yapmışsınız, metrekaresi 10 bin dolar orada. Bunlar Türkiye’yi ve bizi kandıracaklarını mı sanıyor? Madem yurt yapacaklar, madem samimiler, madem bu kadar doğru dürüst iş yapacaklar neden bu rakamları Türkiye’de kendi vatandaşlarına açıklamadılar? Bu rakamları nereden öğreniyoruz? ABD Hazine Bakanlığı’nın internet sitesinden. Bizden niye gizliyorlar? Neyi kaçırıyorlar?  Evet, video yayınladım. Evet, İnönü’nün dediği gibi suçluların telaşı içindeler. Hep beraber saldırıyorlar. Yok, 15 Temmuz. Yok, bilmem ne. Kardeşim, ben size soru soruyorum. Senin aile bireylerinin kurdukları vakıflar ve bu vakıflar aracılığıyla Amerika’ya gönderdiğin para, kardeşim! Niye gönderiyorsun? Muhammed Ali’nin çiftliğini aldın. Orası da mı öğrenci yurdu olacak? 35 katlı bina yaptın. Oraya ne yapacaksın? Geleceğini hazırlıyorsun. Bilmiyor muyuz? Bizi mi kandırıyorlar? Çocuk muyuz? Kimler bağışladı o paraları? O paraları nereden aldınız?

HESAPLAR NEDEN PAYLAŞILMIYOR: TÜRGEV ve Ensar. Kamuya yararlı kuruluş neden bütün hesaplarını kamuoyu ile paylaşmaz? Neden kimden ne kadar bağış aldığını açıklamaz? Neden biz gidip IRS’in (Amerikan Vergi Dairesi) internet sitesinden öğrenelim?

ÖZELLİKLE İSİM VERMEDİM: Ben isim vermedim. Videoda da özellikle vermedim. Erdoğan çıkıp açıklama yapsın diye. Şunu söylesin: “Ailemden hiç kimse yoktur bu işin içinde.” Ben o zaman göstereceğim olup olmadığını. Aileden birisi yer alıyorsa “Neden bu işlere giriyor?” diye soracağım. Başka işleri mi yok? Yurt yapmak onlara mı kaldı?

MAL VARLIKLARINI GÖTÜRÜYORLAR (“Sizce neden Erdoğan Ailesi’nin bireyleri vakfın başında?” sorusu üzerine): Kendi geleceklerini hazırlıyorlar. Mal varlıklarını oraya götürüyorlar. Sermayelerini götürüyorlar. Neyle götürecekler? Vakıf aracılığıyla. Meşruiyet kazandırmak istiyorlar. İki vakıf aracılığıyla yapıyorlar. Bir Ensar, bir TÜRGEV. İkisi aracılığıyla para gönderiyorlar. Para hareketleri bunlar. Man Adası’nda neyse bu da benzeri bir olay… Burada bir sıkıntı olduğu zaman Amerika’ya gidebilecekler rahatlıkla. Mal varlıkları var, gökdelenleri var, çiftlikleri var.

DAVA AÇMALARININ ŞÖYLE BİR YARARI VAR: Dava açtıkları için teşekkür ediyorum. Dava açmalarının şöyle bir yararı var: Ensar’ın ve TÜRGEV’in bütün kayıtlarını mahkemeye isteyeceğiz. O hakim kayıtları getirmezse hakim değildir. Buradan söyleyeyim şimdiden. Hakim, hakimlik yapamaz artık. O da bu uyarımı dikkate alsın. TÜRGEV’in, Ensar’ın bütün kayıtlarını; kim ne kadar bağış yaptı, paralar nerelere gitti, neler yapıyorlar, tamamını mahkemeye isteyeceğim.

O TARTIŞMAYA GİRMEK İSTEMİYORUM: (“Maltepe mitinginde, “İktidara geldiğimizde değişmeyeceğim” dediniz. Bu sözleri “Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığını gayri resmi şekilde ilan ediyor” şeklinde yorumladık. Ne dersiniz?” sorusu üzerine): O tartışmaya girmek istemiyorum. Ama şunu söyleyeyim: Gücü elinde tutanlar gücü kontrolsüz kullanırsa, halkın çıkarı için değil, kendisi ve ailesi için kullanırsa ülke felakete sürüklenir. Biz gücü kendi çıkarlarımız, yandaşlarımızın çıkarları için değil, halk için kullanacağımızı ifade etmek için söyledik.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL