Dünya Genel

Kim Jong-un: Güney Kore’yi gangsterler yönetiyor

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, Seul yönetimini “gangster” olmakla suçladı. ABD ve Güney Kore’ye “nükleer caydırıcılığı harekete geçirme” uyarısında bulundu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore’nin yeni yönetimine..

Kim Jong-un: Güney Kore’yi gangsterler yönetiyor

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, Seul yönetimini “gangster” olmakla suçladı. ABD ve Güney Kore’ye “nükleer caydırıcılığı harekete geçirme” uyarısında bulundu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore’nin yeni yönetimine “gangsterler” ifadesini kullandı, “nükleer caydırıcılığı” harekete geçirmekle tehdit etti.

AFP‘nin Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı’ndan (KCNA) aktardığına göre, Kim Jong-un, Kore Savaşı’nın sona ermesinin 69. yılı anma töreninde yaptığı konuşmada, ABD ve Güney Kore’ye “nükleer caydırıcılığı harekete geçirmeye hazır olduğu” konusunda uyarıda bulundu. Kim Jong-un, “Nükleer savaş caydırıcılığını doğru ve hızlı bir şekilde harekete geçirmeye hazırız” dedi.

Konuşmasında, Güney Kore’de mayıs ayında göreve başlayan yeni Devlet Başkanı’na da tepki gösteren Kim Jong-un, “Yoon Suk-yeol liderliğindeki Güney hükümeti gangsterler tarafından yönetiliyor” dedi. Kim Jong-un, Kuzey Kore’ye saldırı olasılığı halinde “Böyle tehlikeli bir girişim derhal cezalandırılacak ve Yoon Suk-yeol hükümeti ve ordusu yok edilecek” ifadelerini kullandı.

ABD’nin 2019’dan bu yana ilk kez bu hafta Güney Kore açıklarında Apache helikopterleriyle yangın tatbikatı düzenlemesi Kuzey Kore’nin tepkisini çekmişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL