Ekonomi Genel SonDakika

Kim kazanırsa kazansın ekonomik kriz gündemde

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala ekonomistler, piyasa konusunda tahminlerini sürdürüyor. ABD merkezli The New York Times (NYT) gazetesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun olası sonuçlarına ilişkin bir analiz yayımladı. “Türkiye’deki seçimin kazananı..

Kim kazanırsa kazansın ekonomik kriz gündemde

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine günler kala ekonomistler, piyasa konusunda tahminlerini sürdürüyor. ABD merkezli The New York Times (NYT) gazetesi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun olası sonuçlarına ilişkin bir analiz yayımladı. “Türkiye’deki seçimin kazananı için ödüllerden biri krizin eşiğindeki ekonomi olacak” başlıklı analizde, hükümetin yaptığı harcamaların ülkeyi ekonomik krize ittiği yorumuna yer verildi.

28 Mayıs’ta düzenlenecek seçimlerin kazananını ‘zorlu bir mücadele beklediğini’ yazan NYT’nin İstanbul Büro Şefi Ben Hubbard, “28 Mayıs’taki ikinci turda kim galip gelirse gelsin Türkiye’deki ekonomik kriz, gündemi domine edecek bir konu” dedi. Seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın enflasyonun seçmenler üzerindeki etkilerini azatılmayı amaçlayan bir dizi uygulamayı yürürlüğe koyduğunu hatırlatan Hubbard, şunları söyledi: “Seçimi kim kazanırsa kazansın bu taahhütlerin tümü yerine getirilmeli.” Hubbard, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimleri kazanması halinde ise Cumhur İttifakı’nın Kılıçdaroğlu’nun ‘manevra kabiliyetini kısıtlayacağını’ yazdı. Sermaye piyasaları danışmanı Yunus Kaya, ikinci tur öncesi borsada hisse bazında ‘ufak’ bir ralli olabileceğini söylerken Ekonomist Atilla Yeşilada ise Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda Türkiye’nin 1970’lere döneceğine ve büyük bir ekonomik krizin yaşanacağını belirtti. Sermaye piyasaları danışmanı Yunus Kaya, ilk turdaki yükselişte yabancı yatırımcının etkili olduğunu yazdı. Buna göre yabancı yatırımcı, ilk tur öncesi yaptığı 4 milyar liralık girişten 400 milyon liralık zararla ayrıldı. Türk lirası ise her geçen gün değer kaybederken Ekonomist Atilla Yeşilada, katıldığı bir Youtube yayınında Cumhurbaşkanlığı seçimini Erdoğan’ın kazanması halinde olası senaryoları değerlendirdi. Yeşilada, “Erdoğan tekrar seçilirse ve akıl dışı ekonomi politikaları devam ederse Türkiye hızla Mısır gibi temerrüde koşuyor” dedi.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL