Ekonomi

Kur Korumalı mevduata yenileme imkanı getirildi

Yapılan düzenlemeyle, yurtiçi yerleşik tüzel kişiler için kur korumalı mevduatta dövizden TL’ye dönüş için en kısa vade 6 aydan 3 aya indirildi. Kur korumalı mevduatta vadesi gelen mevduatlar için yenileme..

Kur Korumalı mevduata yenileme imkanı getirildi

Yapılan düzenlemeyle, yurtiçi yerleşik tüzel kişiler için kur korumalı mevduatta dövizden TL’ye dönüş için en kısa vade 6 aydan 3 aya indirildi.

Kur korumalı mevduatta vadesi gelen mevduatlar için yenileme imkanı getirildi. Merkez Bankası, kur korumalı mevduat ve katılım hesaplarına ilişkin tebliğlerde yaptığı değişikliklerle, vadesi gelen mevduatlara yenileme ve tüzel kişilere de 3 ay vade olanağı sağladı.

21 Aralık 2021’de yapılan ilk düzenlemede hesaplar, destekten bir kereye özel yararlanabiliyordu. Öte yandan kur korumalı mevduat sisteminde 3 aylık ilk vade 21 Mart 2022’de tamamlanacak.

Tebliğ ile birlikte artık şirketler de 3 ay vade ile hesap açabilme imkanına sahip oldu. Şirketler kur korumalı mevduat sistemine 11 Ocak’ta dahil olmuş, ilk vade 6 ay olarak belirlenmişti. Yapılan değişiklikle şirketler için de vade sonunda yenileme hakkı getirildi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Merkez Bankası’nın Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi ve Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat Ve Katılma hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi tebliğlerinde yaptığı değişiklikler bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Buna göre; banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılabilmesi kararlaştırıldı.

Değişiklikle ayrıca Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkanı tanınabilecek.

Yenilenen hesap ilk açılışta dönüşümü yapılan döviz için döviz tutarı ve dönüşüm kuru, altın için de dönüşümü yapılan altın miktarı ve fiyatı üzerinden destekten yararlanmaya devam ederken, hesabın yenilenmesine ilişkin kapsam, usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL