Dünya Genel Siyaset

Litvanya’da Ukrayna’ya ‘Bayraktar’ almak için hedeflenen 5 milyon euro toplandı

Litvanya’da, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA’larından satın alınması için düzenlenen kampanyadaki 5 milyon euro hedefi 3,5 günde tamamlandı.  Litvanya’da, Ukrayna’ya gönderilmek üzere Bayraktar TB2 SİHA (silahlı insansız hava aracı) alınması için..

Litvanya’da Ukrayna’ya ‘Bayraktar’ almak için hedeflenen 5 milyon euro toplandı

Litvanya’da, Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA’larından satın alınması için düzenlenen kampanyadaki 5 milyon euro hedefi 3,5 günde tamamlandı.

 Litvanya’da, Ukrayna’ya gönderilmek üzere Bayraktar TB2 SİHA (silahlı insansız hava aracı) alınması için düzenlenen bağış kampanyasında hedef tutar 5 milyon euro 3,5 gün içinde toplandı.

Reuters’in haberine göre, Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte, Laisves TV’ye verdiği demeçte, “Yeni ve beklenmedik bağış kampanyaları insanları yeniden ateşledi” dedi.

Litvanya televizyonu Laisves TV öncülüğünde başlatılan ve Litvanya Savunma Bakanlığı tarafından da desteklenen kampanyada hedef 3 haftada 5 milyon euro toplamaktı.

BAYRAKTAR TB2’NİN FİYATI 5 MİLYON EURO

Türkiye’den SİHA satın alım sürecini Litvanya Savunma Bakanlığı yürütüyor ve iki ülke arasındaki satın alım anlaşmasının gelecek hafta imzalanması bekleniyor.

Ukrayna son yıllarda Türkiye’den 20’den fazla Bayraktar TB2 SİHA satın almıştı. Son olarak 27 Ocak’ta 16 tane daha sipariş vermiş, bu siparişler mart ayı başında Ukrayna’ya teslim edilmişti. Bayraktar TB2’nin fiyatı 5 milyon euro.

Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Beshta Petro, “İlk kez siviller Bayraktar gibi bir şey almak için bağış kampanyası düzenliyor. Bu benzersiz bir kampanya” diye konuştu.

Doğu Avrupa’daki NATO üyesi ülkelerin şu ana kadar Ukrayna’ya destek için gönderdiği silahların çoğu eski Sovyet yapımı silahlar.

>

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL